Çok okuyarak makamı kaptı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Kütüphane Müdürü Aranıyor" projesinin iş ilanına başvuran Trakya Birlik İlkokul öğrencisi Zeynep Balkan, sene başından beri en çok kitap okuyan öğrenci olarak, müdürlük koltuğuna oturmayı başardı.
Yayın Tarihi: 25 Nisan 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası etkinlikleri kapsamında, kütüphaneyi aktif kullanması ve çok kitap okuması sayesinde Edirne İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü koltuğuna Trakya Birlik İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Zeynep Balkan oturdu.

Sosyal medya üzerinden iş ilanı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü "Kütüphane Müdürü Aranıyor" projesi ile sosyal medya üzerinden iş ilanı verdi. İş ilanında arkadaşlarıyla iletişimi kuvvetli, hafıza oyunlarından en az birini oynamış, kitap okumayı seven ve tercihen saklambaç oyununda 3 yıl ve fazla tecrübesi olan gibi nitelikleri taşıyan öğrenciler arasından yapılan değerlendirmeler sonucunda Balkan, okuduğu 134 kitap sayesinde işi kaptı.

Kütüphane Müdür Yardımcısı Berna Erkan, başvuruyu duyurduktan sonra gelen başvurular arasından değerlendirme yaparak, en uygun adayın kitap kurdu Balkan olduğunu söyledi. Erkan, Balkan’ın aynı zamanda kütüphaneyi en çok kullanan öğrencilerden biri olduğunu da vurgulayarak, “Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü bu sene böyle bir şey yaptı. Bizim de çok hoşumuza gitti. Destekledik. Başvurumuzu duyurduk. Zeynep arkadaşınız başvuruda bulundu. Zaten kütüphaneyi çok güzel kullanıyor. Güzel bir okuyucumuz ve kütüphane kullanıcısı. Biz de değerlendirdik ve en fazla kitap alanı bu koltuğa oturtalım dedik. Zeynep öğrencimiz en çok kitap okuyan çocuklarımızdan biri. Biz de onu seçtik ve buraya layık gördük. Kitabın değerini bilen bir çocuk” şeklinde konuştu.

“Bilim kitapları artsın”

Sınıf arkadaşları ve öğretmeniyle birlikte Edirne İl Halk Kütüphanesi’ne gelerek görevi teslim alan 10 yaşındaki Balkan, ilk olarak çalışacağı ekiple tanışarak görevine başladı. “Balkan, kütüphanede ne gibi yenilikler yapacağını anlatarak, Çocukları kütüphaneye çekmek için güzel etkinlikler düzenlerim. Mesela her ay hızlı okuma yarışması yapmak istiyorum. Kazanana ödül verilebilir. Ayda en fazla kitap okuyana sinema bileti ile ödüllendirmek istiyorum. Bilim kitapları artabilir. Hayvanlarla ilgili kitapların da artmasını istiyorum. Her ay şiir ve resim yarışmalarının yapılmasını istiyorum. Ayda bir kez satranç ya da mangala turnuvasının yapılmasını istiyorum. Akıl ve zeka oyunları istiyorum” dedi.

Sosyal medya üzerinden duyurulan iş ilanına annesi Serap Balkan’ın başvurduğunu ve kendisine sürpriz olduğunu belirten kitap kurdu Balkan, “Bu konuda benim bir bilgim yoktu. Annem kayıt etmiş,  bana okuldan gelince söyledi. Kütüphaneyi seviyorum. Çok kitap okuyorum” diye konuştu.

Trakya Birlik İlkokulu 4-B sınıf öğretmeni Emine Karapinar da sınıf olarak kütüphaneyi çok aktif kullandıklarının altını çizerek, “Her Cuma düzenli olarak burada öğrencilerimizle iki saat geçiriyoruz. Burayı en çok kullanan okullardan ve sınıflardan birisiyiz. Zeynep çok kitap okuyan bir öğrencimiz. Konuşmasından da çok kitap okuduğu anlaşılıyor” ifadelerini kullandı. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti
Twitter’daSaros isyanı!