TÜ Öğrenci Senatosu’ndan bir ilk
Türkiye’nin yanı sıra Balkanların pek çok farklı bölgesinden gelen öğrencileri bünyesinde barındıran ve onlardan aldığı renkleri bir kotada eriterek Türk eğitim hayatına gökkuşağı gibi renk katan Trakya Üniversitesi(TÜ) iç dinamikleri ile bir ilki daha gerçekleştirdi. Yaklaşık bir yıl önce temelleri atılan ve Üniversitemizin şeffaf ve katılımcı yönetim politikaları çerçevesinde kurulan “Öğrenci Senatosu” ilk toplantısını Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi.
Yayın Tarihi: 25 Nisan 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katıldığı ilk toplantıya senatonun kurulmasında büyük destekleri olan Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Yücel Kurtdere ve öğrenciler de hazır bulundu.

Öğrenci Senatosu’nu daha önce birkaç üniversitede gerçekleştirme planlarının ya tam olarak hayata geçirilemediğini veya aktif olarak yönetim organına katılamadığını ifade ederek TÜ’de kurulan bu senatonun diğer tüm üniversitelere örnek olmasını temenni eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Üniversitemiz adına tarihi bir günde siz öğrencilerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Üniversiteler en büyük gücü öğrencilerden alırlar ki biz de zenginliğimizin farklılıklarımızdan geldiğine inandığımız bir medeniyetin temsilcileriyiz. Burada sizler ülkemizin ve Balkanların farklı bölgelerinden gelirken getirdiğiniz özleri adeta birer arı gibi bala dönüştüreceksiniz. Her bir çift göz, birer farklı düşünce, perspektif ve farklı çözüm yolları demektir. Bizlerin göremediği veya sizin bakış açınızla göremediğimiz iyi ve kötü yönlerimizi fırsatlarımızı ve tehditlerimizi sizler bize aktaracaksınız. Sizlerin sorumluluk alacağına olan inancım burada bir kat daha arttı. Birçok konuda bizlerden daha ileridesiniz.

Paylaşımlarınız ile bizi zenginleştirip daha da ileri götüreceksiniz. Üniversitemizi hep beraber el ele vererek ufuk çizgisine taşıyalım.” dedi.

TÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Muhammed İkbal Balkis, göreve geldiği günden bu yana temsil ettiği öğrencilerin sorunlarını çözmeye yönelik adımlar attığını, bunlara ek olarak da birçok kongre, konferans ve teknik gezi gibi akademik çalışmalara da imza attıklarını ifade etti. Öğrenci temsilcileri ile konuşmalarında bu fikrin ortaya çıktığını ve TÜ Rektörü Prof. Dr.Tabakoğlu’nun büyük destekleriyle bugün bir ilke imza attıklarını ifade ederek Öğrenci Senatosunun yapacağı çalışmalarla diğer üniversitelere de örnek olacağına inandığını belirtti.

Konuşmaların ardından TÜ Rektörü Prof.Dr.Tabakoğlu yönetiminde ilk toplantısını gerçekleştiren Öğrenci Senatosu’nda TÜ’nün slot analizi çıkartılmasının yanı sıra öğrencilerin gerçekleşmesini istedikleri projelerle alakalı fikirler beyan edilerek yapılacak çalışmaların yol haritası çizildi.

Öğrenci Senatosunun ilk toplantısında Bayan Öğrenci Temsilcisi olarak Mühendislik Fakültesi başarılı öğrenci temsilcisi, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü 3. sınıf öğrenci Deniz Kızılkaya; Genel Sekreter olarak da Engelsiz Üniversite Birimi temsilcisi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Engelli Çalışmaları Yüksek Lisans Programı öğrencisi Berkay Ömer Ünal seçildi.

İki ayda bir toplanması ön görülen senatoda öğrencilerin ihtiyaçları dile getirilerek çeşitli proje önerileri sunulacak ve gündeme ilişkin fikirler beyan edilecek. Farklı fikir ve görüşlere demokratik ortamda buluşma imkanı taşıyan bu senato; öğrenci konseyi, öğrenci topluluklarının temsilcileri, uluslararası öğrenciler, derslerinde başarılı öğrenciler, erasmus öğrencileri ve engelli öğrencilerin temsilcilerinden oluştuğu öğrenildi. HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Okul öncesi kurumların aceleyle açılması çocukları tehlikeye atıyor!
Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti