‘Böyle giderse balık nesli tükenecek’
Trakya Amatör Olta Balıkçılar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Sadrettin Alıcı, yasal olmayan yollarla yapılan balık avcılığı, baraj ve göletlerde yasal olmayan şekilde avcılık yapılması nedeniyle çok az sayıda balık bulunduğunu belirterek, “Gerekli önlemler alınmadığı takdirde hızla balıklarımızın nesli tükenecek” dedi.
Yayın Tarihi: 25 Nisan 2019, Perşembe 07:05
Haberleri

Trakya Amatör Olta Balıkçılar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (TRABDER) Yönetim Kurulu, Edirne İl Jandarma Komutanı Alpaslan Doğan’ı makamında ziyaret etti.

Balıkçılar illegal avlanmadan bıktı

Dernek olarak kendileriyle ilgili kurum ve kuruluş ziyaretlerine devam ettiklerini dile getiren Alıcı, “Sayın komutanımıza; derneğimizin kuruluş amacından ve yapacağımız etkinliklerden söz ettik. Edirne’nin akarsular, nehirler, yapay gölet ve barajlar yönünden çok zengin olduğunu, bilinçsiz ve yasal olmayan yöntemlerle yapılan avcılık neticesinde söz konusu nehir, gölet ve barajlarda olması gerekenden çok daha az balığın bulunduğunu, amatör sportif olta balıkçılarının bu durumdan rahatsızlık duyduklarını, anlattık. Dernek olarak Edirne’mizde de yarışmalar düzenlemek istediğimizi, farklı illerden ve yurtdışından yarışmacıları davet etmek istediğimizi, ancak baraj ve göletlerimizde yeterli düzeyde balığın olmamasının ve bazı barajların kiraya verilmiş olmasının bizleri düşündürdüğünü belirttik. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde hızla balık neslinin tükeneceğini söyledik. Kiralanmış baraj ve göletlerde de bilinçli bir avcılığın yapılmadığına zaman zaman tanık olunduğunu, kiralanmış barajlarda amatör sportif olta balıkçılarının avlanmasına müsaade edilmediğini anlattık. Özellikle nehirlerin büyük bir kısmı ile yapay gölet ve barajların jandarma bölgesinde olması nedeniyle, denetimler konusunda desteklerini isteyerek, yasalar çerçevesinde daha sıkı denetimlerin yapılmasını talep ettik” şeklinde konuştu.

Edirne İl Jandarma Komutanı Albay Alpaslan Doğan’ın kendilerine her türlü desteği vereceklerini söylediğini aktaran Alıcı, “Kaçak ve yasal olmayan yollarla yapılan avcılığın önlenmesinde denetimlerin daha sıkı yapılması için, Çevre Koruma Tim Komutanına gerekli talimatı vereceğini ve bizleri de Tim Komutanı ile tanıştıracağını belirterek, bizler veya dernek üyelerimiz tarafından, yasal olmayan yollarla yapılan avcılığın tespit edilmesi halinde Çevre Tim Komutanına bildirilmesi durumunda gerekli müdahalelerin hızla yapılacağını söyledi” dedi.

Gerçekleştirilen ziyarete Alıcı’nın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Murat Susamişleyen, Ercüment Özkeçeci, Taner Akağaç ve Yalçın Parmak katıldı. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Okul öncesi kurumların aceleyle açılması çocukları tehlikeye atıyor!
Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti