‘Bakanlık halkı yok saydı’
Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere Köyü’nde yapılması planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesine yönelik sivil toplum örgütleri ve bölge halkının itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘halkın görüşlerini dikkate alarak’, ÇED olumlu raporu verdiğini duyurdu.
Yayın Tarihi: 22 Nisan 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere Köyü’nde BOTAŞ tarafından yapılması planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesinde daha önce yurttaşların tepkisi, imza etkinlikleri ve bölgede yapılan eylemlere rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, halkın görüşlerinin dikkate alındığını belirten bir duyuru yaparak, projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunda olumlu kararı verdiğini açıkladı.

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sitesinden yapılan duyuruda şöyle denildi: “Edirne İli Keşanilçesi Sazlıdere Köyü mevkiindeki Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ Kararı verilmiş olup; Edirne Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur”

“Halkın görüşleri dikkate alınsaydı olumsuz karar verilirdi”

Ortada halkın görüşlerine dayalı bir kararın olmadığını ifade eden Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, Bakanlığın kararının ciddiyetten uzak olduğunu söyleyerek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Trakyalıları yine şaşırtmadı. Doğayı, yaşamı korumakla görevli Bakanlık Keşan ilçesi Sazlıdere Köyü ile Gökçetepe köyü arasında Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili olarak “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı vermiştir. Ancak Bakanlık ÇED Olumlu kararını verirken halkın görüşlerini de dikkate alarak vermişmiş. Duyuru da aynen şöyle diyor; "Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup..." Halkın görüşleri dikkate alınıyorsa bu projeye ÇED Olumsuz kararı verilmesi gerekmektedir. Çünkü halk bu projeyi istemediğini, yapılmamasını Halkın Katılımı Toplantılarında yazılı ve sözlü itirazlarla ortaya koymuştur. Bakanlığın kabul gerekçesi devlet ciddiyetinden çok uzaktadır” dedi.

“İptal davası açılmalı”

Kaçar, bölge halkının ve tüm sivil toplum örgütlerinin hukuksal mücadele vererek, karara karşı yürütmeyi durdurma istemli iptal davasının açılması gerektiğinin altını çizerek, “Bölge halkının ve halkın kuruluşlarının yapması gereken duyurudan itibaren 30 gün içerisinde Bakanlığın ÇED Olumlu kararına karşı yürütmeyi durdurma istemli iptal davasını açmaktır. Hangi kurum ve kuruluşlar Saros körfezine, Trakya'ya sahip çıkarak hukuksal mücadele verecek, dava açacak, kimler halkının yanında olacak hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Okul öncesi kurumların aceleyle açılması çocukları tehlikeye atıyor!
Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti