İşletmecilere uyarıcı sigara yasağı bilgisi
Edirne'de işletme sahiplerine sigara yasağı anlatıldı.
Yayın Tarihi: 22 Nisan 2019, Pazartesi 07:02
Haberleri

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinlikte, işletme sahibi ve esnaflara sigara içilmesi yasak olan kapalı alanlar, açık alan, kapalı alanda tütün mamullerinin içilmesi durumunda verilecek cezalar detaylı bir şekilde anlatıldı.

Edirne İl  Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, kanunlara herkesin uyması gerektiğini, yasada sigara içilmeyen alanların açık bir şekilde belirtildiğini söyledi.

Denetim ve kontrollerin halkın sağlığı için olduğunu ifade eden Kurt, "Sigara denetimlerimizi daha da arttıracağız. Eğer kurallara her yerde aynı şekilde uyulursa, işletmecilerin de bazı kaygıları ortadan kalkar. Siz sigara yasağını uygulayıp, yan komşunuz uygulamaz ise müşteri oraya gider tabiki. Ama herkes kurallara uyarsa sorun ortadan kalkar." dedi.

Kurt, sigara denetimlerini bugünden sonra daha da arttıracaklarını belirterek tüm işletmecileri kurallara uymaları konusunda uyardı.

"Tütün her 6 saniyede 1 kişinin ölümüne yol açıyor"

Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ise alınan önlemlerin vatandaşların sağlığı için olduğunu belirtti.

Sigaranın ölüme götüren 50'in üzerinde sağlık sorununa yol açtığını vurgulayan Kalkan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Yapılan araştırmalarda dünyada 3.1 milyar kişi sigara içiyor. Tütün her 6 saniyede 1 kişinin ölümüne yol açıyor. Her 10 ölümden 1'i sigaradan kaynaklanıyor. 2030 yılında sigara kaynaklı ölüm sayısının 8 milyonu geçeceği ön görülüyor. Türkiye'de her 6 dakikada 1 kişi, günde 275, yılda 100 binin üzerinde kişi tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle ölmektedir"  

Etkinlikte, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Beyazıt ve Edirne Sanayi Ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kutel Nalçakan da bir konuşma yaptı.(aa) 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Roller değişti
Trakya Birlik'ten ortaklarına dev ödeme
Pedallar arılar için
Edirne de Atabarı oynayacak
“Parlamenter sisteme geri dönülecek”
“Türk gençliği, Ata’nın inancını boşa çıkartmayacak”
Ramazan’da kan bağışı azaldı
Kızılay'dan sıcak yemek yardımı
Nisan’da 391 konut satıldı
Edirne Kent Müzesi ücretsiz
Vali Canalp'e özel teşekkür
Doğurganlık hızına fren