“Sürdürülebilir turizme ihtiyacımız var”
Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Türkiye'ye gelen 46 milyon turistin yüzde 10'unun Edirne'yi tercih ettiğini belirterek, kente gelen turist sayısını artırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
Yayın Tarihi: 16 Nisan 2019, Salı 07:00
Haberleri

Edirne'de Turizm Haftası nedeniyle tören düzenlendi. Tören, 25 Kasım Stadı'nda oluşturulan kortejin Atatürk Anıtı'na yürüyüşüyle başladı.

Anıttaki törende Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, anıta çelenk sundu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Halk oyunları gösterisinin ardından konuşma yapan Kültür ve Turizm Müdürü Hacıoğlu, Edirne'nin Türkiye'de en fazla turist çeken üç ilden biri olduğunu söyledi.

Edirne'de turizmin sürdürülebilir olması için nicelikli turizmden çok nitelikli turizme ihtiyaç olduğunu belirten Hacıoğlu, "Konaklama ve otel sektörü üzerinde düşeni yapıyor. Ancak kentimize gelen turistleri, yılın 12 ayına yayarak konaklama sektörü dışındaki turizm aktivitelerinin de gelişmesi lazım. Gece eğlence sektörünü geliştirmek bu konuda yanlış olmaz." dedi.

“Geçen yıl 4,5 milyon turist ağırladık”

Edirne'nin turizmden aldığı payın artırılması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Hacıoğlu, şöyle devam etti:  "2018 yılında şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayısı 4 milyon 500 bin civarında. Türkiye'ye geçen yıl 46 milyon turistin geldiğini düşünürsek Edirne'nin yüzde toplam sayının yüzde 10'a yakınını ağırladığını görüyoruz. Otellerdeki konaklama oranları arttı, müzelerdeki ziyaretçi sayısı arttı. Bizim hedefimiz Saros'u turizm merkezi, Karaağaç bölgesini turizm gelişim bölgesi yapmak. Kente yeni kültür ve kongre merkezleri yaparak bu alanda bir gelişme yaratmayı hedefliyoruz. Yapılacak yeni girişimlerle kentimize daha çok yerli ve yabancı turist gelmesini sağlamış olacağız. Bu manada turizm sektörüne çağrım, sürdürülebilir ve nitelikli bir turizm çalışması yapmak. Arza bağlı değil, talebe bağlı turizm daha çok misafir ağırlama şansı yakalamamıza neden olacaktır."

Minik mehteran ilgi gördü

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Meriç İlkokulu öğrencilerinin oluşturduğu "Minik mehter takımı" Saraçlar Caddesi'nde gösteri sundu.

"Ceddin Deden neslin baban", "Sevdim seni Mabuduma canan diye sevdim", "Yelkenler biçilecek yelkenler dikilecek" mısralarıyla başlayan eserleri seslendiren mehter takımının gösterisi büyük ilgi gördü. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan’dan ‘dedikodu’ çıkışı
Milli irade kazandı
Pes artık!
Fuhuş operasyonunda 3 tutuklama
Bereketli olsun
TÜ’den dev bir adım daha
FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçırılması davası
Lavantanın yağı da altın gibi
Yine yeşerdi kulenin dalları
Helvacıoğlu’ndan 'akıllı kart' planı
Antrenman yaparken kaza geçirdi