Koruyucu ailede ilklerdeyiz
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Bilgin Özbaş, kentte 5 yıl önce 2 olan koruyucu aile sayısının bugün 66’ya yükseldiğini belirterek, Edirne’nin Türkiye genelindeki nüfusuyla kıyaslandığında en fazla koruyucu aileye sahip iller arasında ilk sıralarda olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 15 Nisan 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Edirne Adliyesi’nde görev yapan personel için ‘Koruyucu Aile’ semineri düzenlendi.  Koruyucu aile modelinin tüm detaylarının konuşulduğu toplantıda Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Bilgin Özbaş, kentin verilerini de paylaştı.

Gerçekleştirilen toplantıya Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Vergi Mahkemesi Başkanı Ebru Göç, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Gökhan Yaldız,  Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne Barosu Başkanı Alper Pınar başta olmak üzere, Edirne Adliyesi’nde görevli savcı ve hâkimler ile personeller katıldı.

1342 aileye SED yardımı

Açılış konuşmasını yapanÖzbaş, kentte 1342 aileye sosyal ekonomik destek yapılarak, çocukların ailelerin yanında büyümesi için çabaladıklarını dile getirdi. Söz konusu desteklere rağmen ailesinin yanında kalması mümkün olmayan çocukların koruyucu aile modeline yönlendirildiklerini belirten Özbaş,“Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır.” diyerek şunları kaydetti:

“ Kuşkusuz anne ve babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünülen gibi olmayabilir. Zihinsel ve Psikolojik sorunlar, boşanma, ölüm, ihmal, istismar, trafik kazaları ve doğal afetler gibi sebepler ile çocuklarımız bakım altına alınabilmektedir. Devletimiz çocuklarımızın her türlü ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Ancak; çocukların sağlıklı gelişmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Günümüzde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak; koğuş sistemindeki yurtlar kapatılmış, aile odaklı sosyal hizmet modellerine öncelik verilmiştir. Artık eskiden olduğu gibi ekonomik nedenlerden dolayı çocuklar bakım altına alınmamakta, ekonomik destek verilerek kendi öz aileleri yanında bakımları sağlanmaktadır. Bugün itibari ile ilimizde, çocuklar muhtaç duruma düşmesin, eğitim hayatı sonlanmasın, ekonomik nedenler ile koruma ve bakım altına alınmasın diye; 1342 aileye Sosyal Ekonomik Destek ödemesi yapılmaktadır. Sosyal Ekonomik Destek ile desteklendiği halde, ailesi yanında kalması mümkün olmayan çocuklarımız, kendilerini ailelerinin yanındaymış gibi hissedecekleri, aile şefkati ve sıcaklığını yaşayacakları Koruyucu Aile modeline yönlendirilmektedir”

Öncelik çocuğun ailesiyle kalması

Koruyucu aile hizmetleri konusunda Edirne’nin ülke genelindeki sıralamasının ilk sıralarda olduğunu aktaran Özbaş, şöyle devam etti:

“Bakım altındaki çocukların yetiştirilmesi için bakanlığımızın ilk tercihi; Çocuğun kendi sosyal çevresi içinde bakılması, bu mümkün değilse; Evlat edinme modeli, bu mümkün değilse; Koruyucu aile modeli, bu mümkün değilse; Çocuk evlerinde bakım modeli, Çocuk evlerinde de kalması uygun olmayan çocuklar için sevgi evleri ve çocuk destek merkezi modelleri geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalar bize göstermiştir ki; ev ortamında bakılan çocukların uyum probleminin azaldığı, okul devamsızlık oranlarının düştüğü, akademik başarının arttığı, suça karışma oranlarının azaldığı, daha kolay iletişim kurabildikleri, özgüvenlerinin artarak sosyal hayata daha kolay uyum sağladıkları görülmektedir.

Edirne’de koruyucu aile bilinci yüksek

İlimizde 5 yıl önce 2 olan koruyucu aile sayısı bugün itibariyle 66’ya yükselmiştir. 66 Çocuğumuz, müdürlüğümüzün takip ve rehberliğinde koruyucu aile modelinden yararlanmaktadır. Türkiye genelinde baktığımızda nüfusumuza oranla en fazla koruyucu aileye sahip iller arasında ilk sırada olmanın gururunu yaşıyoruz. Çocuklara yönelik hizmetlerin sürdürülmesinde ve koruyucu ailenin yaygınlaştırılması için tüm kamu kurum ve kuruluşları ile Sivil Toplum kuruluşlarının desteğini her an yanımızda hissetmekteyiz. Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak çocuklarımızın; Anne ve baba rol modellerini bizzat yaşamaları için, sıcak bir aile ortamında yetişmesi için; bir elinden tutuğumuz çocuklarımızın, diğer elinden de siz tutun, imkânınız varsa koruyucu aile olun. Şartlarınız uygun değilse bile, koruyucu aile modelini çevrenizdeki insanlara anlatın istiyoruz”

Seminerde Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Merkez Sosyal Hizmet Merkezinde görevli Sosyolog Şule Birgül Çıldavil de “Koruyucu aile nedir? Nasıl Koruyucu Aile olunur? Edirne ilinde Koruyucu Aile Olmak, Koruyucu Aile yanında kalan çocukların sosyal durumları, koruyucu aile olmak isteyen ailelerde aranan şartlar, koruyucu aile hizmetinden faydalanacak çocuk ve aile eşleşmelerinin önemi ve koruyucu ailenin çocuklar üzerindeki etkisi” konu başlıklarında sunumunu yaptı.

Seminerde ayrıca koruyucu aile olan emekli öğretmen Tuncay İşbilen duygu ve düşüncelerini, koruyucu aile olduğu günden bugüne yaşamış olduğu hayat öyküsünü katılımcılar ile paylaştı. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan’dan ‘dedikodu’ çıkışı
Milli irade kazandı
Pes artık!
Fuhuş operasyonunda 3 tutuklama
Bereketli olsun
TÜ’den dev bir adım daha
FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçırılması davası
Lavantanın yağı da altın gibi
Yine yeşerdi kulenin dalları
Helvacıoğlu’ndan 'akıllı kart' planı
Antrenman yaparken kaza geçirdi