‘Edirne maratonuna sahip çıkmıyor!’
Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ, 28 Nisan'da bu yıl beşincisi düzenlenecek Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu için Edirne esnafından ve sivil toplum kuruluşlarından gerekli desteği göremediklerini söyledi.
Yayın Tarihi: 15 Nisan 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

TUYUB Başkanı Akdağ, kentteki bir kafede düzenlediği basın toplantısında, uluslararası özelliğe sahip olan Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu'nun finansmanını sağlamakta zorluk çektiklerini ifade etti.

Gerekli desteği göremediklerini dile getiren Akdağ, "Şehrin üzerinde bir ölü toprağı var. Şehir esnafı ve şehrin ekonomisine yön verenler, tepkisiz bir şekilde, şehir adına ne yapılabilir demeden hareket ediyorlar. Biz bu etkinliği Edirne'de yapıyoruz. Başka illerden başka yerlerden destek bulmamız zor. Başka illerden destek aradığımızda bize 'Bu etkinlik Edirne'ye ait ve Edirneliler bundan istifade ediyor' diyorlar. İstanbul'dan bir firma her ne kadar güzel bir etkinlik olsa da bu etkinliğe destek olmakta çekince duyuyor. Şehirdeki tüm iş insanlarına üzerindeki ölü toprağı atmaya davet ediyorum. Biz bu etkinliği öyle yada böyle yapacağız. Ancak organizasyon sonrası kimin ne şekilde desteklediğini kamuoyuna açıklayacağız." dedi.

Akdağ, yerli ve yabancı yüzlerce atletin katılımıyla gerçekleşen Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu'na Edirnelilerin destek olması gerektiğini belirtti.

“Maraton kente katkı sağlıyor”

Dünyanın her yerinden maratona sporcuların geldiğini ve Edirne'ye katkı sağladığını vurgulayan Akdağ, şöyle devam etti:

"Meslek odaları, esnaflar, ciğerciler yani herkes bu etkinlik sayesinde para kazanıyor. Maraton için binlerce insan Edirne'ye geliyor. Doğal olarak en azından sektörel olarak bu işten para kazanan insanlar, sadece maraton özelinde söylemiyorum, bizim gibi derneklerin şehir için yaptığı bu tür etkinliklere destek vermek zorunda. Bu bir zorunluluk diye düşünüyorum.

“Büyük bütçe harcıyoruz”

Biz bu maratonu yaparken büyük bir bütçe harcıyoruz. Maddi kısımlarda yaşadığımız zorluklar gibi bunun yanında toplumun tepkisizliği, anlaşılıyor olmamak bizi daha çok üzüyor. 5 senedir bu etkinliği uluslararası bir boyuta getirdik. Trakya'da bu çapta yapılan tek etkinlik. Biz sembol olduk yaptıklarımızla. Biz maratondan sonra yönetim kurulu olarak toplanarak düşüneceğiz bundan sonrasına bu şehir değer mi? Değmez mi? Belki önümüzdeki yıllarda bu yarışı belki yapmayacağız. Biz bu organizasyonla bir köprü görevi kuruyoruz. Komşu ülkelerle dostluğu geliştirip, kentimize ve ülkemize daha çok turist gelmesi için çaba sarf ediyoruz."

Maratonla ilgili kayıt sürecinin devam ettiğini de belirten Akdağ, etkinlikte binin üzerinde atletin koşmasını beklediklerini kaydetti.

Toplantıya, maratona destek olan Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği, Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği üyeleri de katıldı. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan’dan ‘dedikodu’ çıkışı
Milli irade kazandı
Pes artık!
Fuhuş operasyonunda 3 tutuklama
Bereketli olsun
TÜ’den dev bir adım daha
FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçırılması davası
Lavantanın yağı da altın gibi
Yine yeşerdi kulenin dalları
Helvacıoğlu’ndan 'akıllı kart' planı
Antrenman yaparken kaza geçirdi