‘Ön yargıyı kırmamız lazım’
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği (EREGDER) tarafından "Dünden Bugüne Romanlarda Ayrımcılık" paneli düzenlendi. EREGDER Başkanı Turan Şallı, Romanlara yönelik toplumda ayrımcı bir anlayış olduğunu belirterek, “Bizim toplumdaki ön yargıyı kırmamız lazım. Bu toplumsal ön yargıyı kırmak için de farklı bir anlayış geliştirip, programlar uygulanmalı” dedi.
Yayın Tarihi: 18 Mart 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Avrupa Birliği(AB) Sivil Düşün programı kapsamında Devecihan Kültür Merkezi'nde gerçekleşen panelde, Romanlara yönelik ayrımcılık konusu konuşuldu.

EREGDER Başkanı Turan Şallı, Romanların haklarının artırılmasına yönelik önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

“Ayrımcılığın olmaması için mücadele ediyoruz”

Romanlara yönelik toplumdaki ön yargıları kırmak için mücadele ettiklerini belirten Şallı, "AB Sivil Düşün programı desteğiyle bir panel düzenliyoruz. Bu panelin asıl amacı Romanlar ve benzeri gruplara yönelik ayrımcılığı konuşmak. Ayrımcılığın olmaması için mücadele ediyoruz. Bugün burada değerli panelistler katılımcıları bilgilendiriyor." dedi.

“Romanlara yönelik güzel çalışmalar var”

Son yıllarda Romanlara yönelik yapılan çalışmaları memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Şallı, "Ülkemizde Romanlara yönelik güzel çalışmalar var. Hayata geçirilen ‘Roman Stratejik Eylem Planı’ gibi programlar Romanları hayatına olumlu katkılar yaptı. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen Romanlara yönelik toplumda hala bir ayrımcı bakış var. Bu tavır bizleri hem üzüyor, hem de rahatsız ediyor. Yasalarda ve uygulamalarda ayrımcılık olmamasına rağmen toplumdaki diğer bireylerin Romanlara bakış açısında bir ön yargı var. Bizim toplumdaki ön yargıyı kırmamız lazım. Bu toplumsal ön yargıyı kırmak için de farklı bir anlayış geliştirip, programlar uygulanmalı." şeklinde konuştu.

Panele, kentteki Roman derneği temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kano maratonuna kaza damga vurdu
Minik mucitlerden “Ay” projeleri
1 Mayıs'ın teması ‘Kıdem tazminatı’
Köy mesaisi sürüyor
Asma ikincilikle döndü
Edirne, çocuk sayısında en fakir il
‘Bakanlık halkı yok saydı’
Edirne Lisesi 162. yaşını kutluyor
Dualar bolluk ve bereket için
Bulgaristan sınırına yeni kapısı
Edirne Liseler Arası Psikoloji Sempozyumu
İşletmecilere uyarıcı sigara yasağı bilgisi