‘Yerli tohumu geleceğe taşıyacağız’
Yerli üretimi desteklemek, Edirne’nin bereketli toparlaklarına tekrardan can vermek veyerli tohumları geleceğe taşımak amacıyla Edirne Belediyesi tarafından kurulan Yerli Tohum Bankası kapsamında “Tohum Takas Şenliği” düzenlendi.
Yayın Tarihi: 18 Mart 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Karaağaç’ta düzenlenen şenliğe katılan üreticiler, ellerindeki yerli tohumlar ile istedikleri başka tohumu takas etme imkânına ulaştı.

Karaağaç Yatılı Bölge Ortaokulu Bahçesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Edirne Belediyesi Recep Gürkan, yerli tohumun gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştıklarını söyledi.

Yerli tohumun “gelecek” olduğunu belirten Gürkan, “Bizler ‘yerel tohumlar mirasımızdır’ sloganıyla yola çıkarak yerel tohumlarımızla birlikte kültürümüzü ve geleneklerimizi koruyup mirasımızı yeni nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Türkiye’deki tohumların yaklaşık yüzde 3’ü yerel tohumdan oluşuyor. Bu nedenle yerel tohumların korunması ve yaygınlaştırılması mutlaka gereklidir” dedi.

“Her şey tohum ile başlar”

“Yaşam bir dönüşümdür ve her şey bir tohum ile başlar” diyen Gürkan, hibrit tohuma mahkum kalınmaması için yerli tohumun yaygınlaştırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Hibrit tohum egemenliğini kırmak istediklerini vurgulayan Gürkan, şöyle devam etti:

“Hibrit tohumlar Anadolu ve Trakya çiftçisinin yüzyıllardır ambarlarında saklayıp ertesi yıl toprakla buluşturduğu atalık toprakları tehdit etmektedir. Küçük çiftçiler piyasa şartlarının uygun olmaması nedeniyle bu çeşitleri terk etmektedirler. Bu da tohumların dönüşüm süreçlerini durdurmakta ve bulundukları yörenin çevre, iklim, toprak koşullarına uyum yetenekleri gelişmiş bu tohumların gelecek nesillere aktarılmasına engel olmaktadır. Bunun sağlanabilmesi için yerli tohum çeşitliliğinin korunması, ekilerek çoğaltılması ve paylaşılması gerekir.

Önümüzdeki süreçte yerli tohumları daha fazla bulup çoğaltarak, çocuklarımızı sağlıklı gıdalarla besleyerek büyüteceğiz. Yabancıların genetiği ile oynadığı tohumlarla büyütmeyeceğiz. Eğer çok meraklılarsa kendi milletlerine, kendi evlatlarına yedirsinler. Biz onları yemek istemiyoruz.”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı da, yerli tohumun yaygınlaştırılması için başlatılan çalışmalara destek verdiklerini söyledi. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan’dan ‘dedikodu’ çıkışı
Milli irade kazandı
Pes artık!
Fuhuş operasyonunda 3 tutuklama
Bereketli olsun
TÜ’den dev bir adım daha
FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçırılması davası
Lavantanın yağı da altın gibi
Yine yeşerdi kulenin dalları
Helvacıoğlu’ndan 'akıllı kart' planı
Antrenman yaparken kaza geçirdi