Kırcı’dan Öğretmen Okulları mesajı
Kepirtepeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazım Kırcı, Öğretmen Okulları’nın 171. Kuruluş yıldönümünü bir mesajla kutladı. Kırcı mesajında, “Günün şartlarına uygun öğretmen yetiştiren okulların yeniden yaşama geçirilmesinin ülke ve millet için yararlı ve yerinde bir uygulama olacağı düşüncesi ile Öğretmen Okullarının 171. Kuruluş Yıldönümünü kutluyorum.” dedi.
Yayın Tarihi: 18 Mart 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Okul hakkında bilgi veren Kırcı, “1839’da Tanzimat’la başlayan batılılaşma hareketi ile o tarihe kadar uygulanan eğitim uygulamaları yerine; araştırıcı ve akılcı bir anlayışın kazandırılması, Açılacak ve çağdaş eğitim yapacak  batı modeli okullara ihtiyaç duyulmuş ve  bu anlayışa uygun 16 Mart 1848’de Dârülmuallimîn adlı öğretmen yetiştiren bir okul açılmıştır. Bu tarih öğretmen okullarının kuruluş yılı olarak kabul edilir.” dedi ve şunları ekledi:

“1950’li yıllarında var olan 52 öğretmen okulundan  21 Köy Enstitülerinin devamı niteliğinde olup tüm ülkenin köy çocuklarına okumada fırsat eşitliği sağlamak, bu okulların ışığından ülkenin tüm köylerini aydınlatmak amacı ile tüm ülkeye eşit aralıklarla serpiştirilerek kurulmuştur. Kapatılan Köy Enstitülerinin yerlerinde açılan altı yıllık ilköğretmen okullarında Köy Enstitülerinde uygulanan eğitim ortamına yakın bir uygulama yapılmıştır.

 Bu okullarda Cumhuriyetle çatışan hiçbir ideoloji ve tarikata yer verilmeyen yatılı okul ortamında verilen eğitimle, Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyetin erdemleri işlenmiş, yurtseverlik duygusu aşılanmıştır.

 Yüksek Öğretmen Okulu 12 Haziran 1946 tarihinde çıkarılan üniversiteler yasası ile bazı sıkıntılar yaşamış ve bir öğrenci yurduna dönüşme sürecine girmiştir. 1949-1950 yılı başında okulu kapatılmış, ancak iki yıl sonra 1 Mart 1951’de Çapa’daki binada eğitime yeniden başlamıştır.

1974-1975 öğretim yılından başlayarak hazırlık sınıfı uygulamasına son verilmiş ve  1975-1976 yılından itibaren Yüksek Öğretmen Okullarına üniversite sınavını kazanan lise mezunları arasından sınavla öğrenci almaya başlanmıştır. Yüksek Öğretmen Okulları  18 Temmuz 1978 tarihinde kapatılmıştır.

Bu karar 130 yıllık görkemli bir geçmişi olan tarihi kurumun sonu olmuş, köy çocuklarının Yüksek Öğretmen Okulları ile ilişkilendirilmesinin sonu olmuştur. 

Tabii ki bunu sosyal, kültürel ve siyasal sebeplerlerin bu uygulamalardaki etkisini göz ardı etmemek lazım. Ancak, yapılan bu uygulamalar ile köyden, kentten, ilkokuldan gelen ve öğretmen olmak amacı ve ülküsü ile gelen öğrencilerin önü kesilmiş, öğretmen yetiştiren kaynak kurutulmuş, öğretmen yetiştiren okullar ortadan kalkmıştır. Ama günün şartlarına uygun öğretmen yetiştiren okulların yeniden yaşama geçirilmesinin ülke ve millet için yararlı ve yerinde bir uygulama olacağı düşüncesi ile Öğretmen Okullarının 171. Kuruluş Yıldönümünü kutluyorum.” Haber Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan’dan ‘dedikodu’ çıkışı
Milli irade kazandı
Pes artık!
Fuhuş operasyonunda 3 tutuklama
Bereketli olsun
TÜ’den dev bir adım daha
FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçırılması davası
Lavantanın yağı da altın gibi
Yine yeşerdi kulenin dalları
Helvacıoğlu’ndan 'akıllı kart' planı
Antrenman yaparken kaza geçirdi