Hastaneler ‘işletmelere’ döndü
Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Memet Akbal,Trakya Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlenen programda, sağlıkta neoliberal politikaların uygulandığını ve hastanelerin birer işletmeye dönüştüğünü belirterek, isyan etti.
Yayın Tarihi: 15 Mart 2019, Cuma 07:00
Haberleri

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında TÜ Tıp Fakültesi ve Edirne Sağlık Müdürlüğü’nün organize ettiği programda sağlık alanının sorunları konuşuldu.

TÜ Balkan Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan TÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, sağlıkta kanayan yara olan şiddet olaylarına yönelik, “Hekimbaşı Mustafa Necdet Efendi'nin girişimleriyle 1834 yılından itibaren nişan verilmeye başlanmış.

Tıphane-i Amire özel bir statüye kavuşturulmuş. O günlerde bile özel statüde bulunurken bugün şiddet ile yüz yüze her an saldırı tehdidi altında hizmet vermekteyiz. Verilen cezaların caydırıcı olmadığı ve olmayacağı bariz bir şekilde ortadadır. Önemli olan hekimlik mesleğinin toplumun gözünde hak ettiği saygın seviyeye çıkarılması için uygun kültürün geliştirilmesi ve bunun için çaba harcanmasıdır. Tıp eğitim programı çerçevesinde tıp fakültesi müfredatında sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet ve şiddetle baş etme yöntemleri mevcuttur. Derslerde bu konuların işlenmesi farkındalık açısından önemlidir ancak bunu bireylerin tutum ve davranışlarına yansıması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini inancındayız. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet günümüzde en önemli sorunlarımızın başında gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Memet Akbal, yaşanan sorunlardan bahsederken, konuşmasında şunları kaydetti: “Sağlık çalışanları yönünden iş yerinde yaşanan şiddet başta olmak üzere aşırı iş yüklenmesi, çalışma süresinin fazlalığı, fiziksel ve psikolojik yorgunluk ile ekibe uyumsuzluk, mesleğe ve kendine yabancılaşma psiko-sosyal sorunlara neden olmaktadır. Kendi sağlığı bozulan bir çalışana hastaya mesleki yükümlülükler ve standartlara uygun hizmet sunması beklenemez. Bu anlamıyla sağlık çalışanlarının sağlığı doğrudan halkın sağlık anlayışı ile ilgilidir. Ülkemizde sağlık bakanlığının pasif tutumu ve aşı karşıtı yapılan çalışmalar ile aşı reddi sayısı sürekli artmaktadır. Böylece aşı ile önlenebilir hastalıklarda ölümler meydana gelmektedir.

“Ne yaptığın değil ne kadar yaptığın önemli”

Aile hekimi arkadaşlarımızın iş yükleri arttırılarak, koruyucu sağlık hizmeti veremez hale getirilmişlerdir. Aile sağlığı merkezlerinin genelde yaygın olmamaları ve sevk zincirinin olmaması gibi nedenlerle 2011 yılında poliklinik sayısının yüzde 40’ını oluşturan birinci basamağa başvurusu sayısı yüzde 30’lara inmiş birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkinliği azalmıştır. Sağlık kuruluşları öncelikli olarak kar amacı gütmeyen, her türlü yatırım ve planlamada gereklilik ve verimliliği ön planda tutan kurumlar olacaktır. Oysa kamu hastaneleri birliği ile başlayıp birliklerin kaldırıldıktan sonra devam eden neoliberal politikaların gereği olarak hastaneler birer işletmedir. Hastanelerde gelirin arttırılması için tüm sağlık çalışanları çaba harcamalıdır düşüncesi devam etmektedir. Bunun sonucunda hekimlerin muayene için ayırdıkları süre kısalırken, tetkik süresi arttı, hastanelerde yatış süreleri kısaldı, sağlık hizmetinin niceliği niteliğin önüne geçti. Performansa dayalı döner sermaye uygulamaları ile ne yaptığın değil ne kadar yaptığın önemli oldu”

Edirne Sağlık Müdürü Vekili Uzm. Dr. İshak Yıldırım da, sağlık alanında yapılan yatırımlar ve yetiştirilen insan gücüyle çağdaş bir seviyeye gelindiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Edirne Tabip Odasınca meslekte 20, 30 ve 40 yılını dolduran doktorlara plaket takdim edildi. HABER Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Roller değişti
Trakya Birlik'ten ortaklarına dev ödeme
Pedallar arılar için
Edirne de Atabarı oynayacak
“Parlamenter sisteme geri dönülecek”
“Türk gençliği, Ata’nın inancını boşa çıkartmayacak”
Ramazan’da kan bağışı azaldı
Kızılay'dan sıcak yemek yardımı
Nisan’da 391 konut satıldı
Edirne Kent Müzesi ücretsiz
Vali Canalp'e özel teşekkür
Doğurganlık hızına fren