TCDD’den ‘facia’ raporu
Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde geçtiğimiz Temmuz ayında meydana gelen ve 25 vatandaşın hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili TCDD Teftiş Kurulu, hazırladığı rapor ile facianın yaşanmasına sebep olan faktörleri yedi maddede açıkladı.
Yayın Tarihi: 14 Mart 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne Uzunköprü-İstanbul Halkalı seferine, 362 yolcu ve 6 mürettebatla çıkan yolcu treni, Çorlu yakınlarında yağışın etkisiyle toprak kayması yüzünden raylardan çıkmış, 5 vagonun devrilmesi sonucu 25 kişi hayatını kaybederken, 341 kişide yaralanmıştı.

Aradan geçen zaman diliminde TCDD Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu, kazaya sebebiyet veren 7 faktörü açıkladı.

Raporda kazaya ilişkin sebepler için en önemli hususun menfezdeki tabaka ile dolgunun erozyona uğradığı gösterildi. Menfez kapasitesinin yetersizliği nedeniyle yağan yağmurlar birikinti meydana getirirken söz konusu durumun bakım ve onarım müdürlüğü tarafından fark edilmediği ifade edildi. Raporda ayrıca herhangi bir hız ihlalinin bulunmadığı, makinistlerin görevlerinde herhangi bir kusur ya da eksikliğin olmadığı belirtildi. Bakım ve onarım için lokomotifin 2017 yılında dört, 2018’de beş kez bakıma girdiği, vagonların ise 2016 ve 2017’de birçok kez onarıldığı vurgulanırken, şirketin asli kusurunun olmadığı raporda savunuldu.  HABER Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Roller değişti
Trakya Birlik'ten ortaklarına dev ödeme
Pedallar arılar için
Edirne de Atabarı oynayacak
“Parlamenter sisteme geri dönülecek”
“Türk gençliği, Ata’nın inancını boşa çıkartmayacak”
Ramazan’da kan bağışı azaldı
Kızılay'dan sıcak yemek yardımı
Nisan’da 391 konut satıldı
Edirne Kent Müzesi ücretsiz
Vali Canalp'e özel teşekkür
Doğurganlık hızına fren