‘Çeltiğin maliyeti yüzde 40 artacak’
Çeltik Üretici Gürsel Şimşek, çeltik üretim maliyetlerinin bu yıl yüzde 40 oranında artacağını söyledi.
Yayın Tarihi: 14 Mart 2019, Perşembe 07:00
Haberleri

Çeltik üreticisinin sezona başlamadığını açıklayan Şimşek, çiftçilerin ürettikleri çeltiğin yüzde 80’e yakınını elinden çıkardığını belirterek, “Bu dönemde, arazisinde yağmur suyu çok birikmiş olan üretici varsa, bunlar çıkartılmaya çalışılıyor. Bunun dışında arazilerde yapılan herhangi bir çalışma yok. Ama havalar bu şekilde devam ederse, mart ayının sonundan itibaren arazide yoğun bir çalışma başlayacaktır. Üretici, her yıl olduğu gibi bu yılda zamanında ekim için mücadele edecektir. Mayıs ayının ilk haftası ekimlere başlanacaktır. 2018 yılı sezonu sona erdi ve o yılın ürünlerinin yaklaşık yüzde 80’i üreticinin elinden çıktı. Sezon başında yüksek fiyatlarla satışlar yapıldı ama düşüşler yaşandı. İnşallah bu yıl üretici açısından iyi geçer” diye konuştu.

 “Üreticinin bu yıl, yeni girdi maliyetleriyle tanışacağını ve geçen sene bin 200 TL’ye aldığı toprak gübresini 2 bin TL’ye alacağını açıklayan Şimşek, “İlaç fiyatları, yüzde 100 arttı. Mazot fiyatlarında artışlar devam ediyor. Seçimlerden sonra mazot fiyatları, şuandakinden daha yüksek olabilir. Geçen yıla göre; üretim maliyetleri bu yıl, yüzde 40 oranında artacağını düşünüyorum. Geçen yıl, luna cinsi çeltiğin kilogramının 2,5 TL olması gerektiğini söylemiştim. Ama bu yıl, 3,5 TL olması gerektiğini düşünüyorum.

Eğer fiyat bu şekilde olursa, üreticinin elinde çok azda olsa kâr kalacaktır. Bu fiyatın altında olursa, üreticinin elinde kâr payı kalmaz. Çünkü girdi maliyetleri çok yüksek seviyede. Cameo cinsi çeltiğin ise, kilogramının en az 4,5 TL olması gerekiyor. Üretici, bu yıl bilemediği oranda girdi artışıyla karşılaşabilir. Ayrıca, AK Parti iktidarı gıda fiyatlarının artmasına önlem almaya çalışıyor. Dolayısıyla, başta bizim çeltiğimiz olmak üzere, fiyatlarda gerileme söz konusu olabilir. Bu gerileme, üreticiyi harmanda çok zor duruma düşürebilir. Üreticimizin genel durumu çok iyi değil. Çok zor şartlarda ve yüksek maliyetlerde üretim yapılacağından ötürü önümüzdeki dönem fiyatları bizim için önemlidir” şeklinde konuştu.

Çeltikte, piyasa fiyatlarının düşük olması durumunda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üreticinin destek kalemlerini artırması gerektiğini söyleyen Şimşek, “Bunların başında, kilogram başına verdiği desteği arttırmalı. Bu destek yaklaşık 12 yıl önce verildi ve kilogram başına 10 kuruştur. Ama bu destek anlamını kaybetmiş durumdadır. Dolayısıyla, oranın artırılması gerekiyor” dedi. HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Fahriye nineye AHBAP eli
Ayçiçeği ön alım fiyatı açıklandı
‘Caydırıcı cezalar getirilmeli’
Çakırlar'dan 'kayyum' tepkisi
ÖDP'den HDP'ye kayyum desteği
Gurbetçilere ‘tatlı’ uğurlama
Adliye Taksi ATGV'den dertli
Karga kurtarma operasyonu
TEM’den öğrencilere bilgilendirme
Tombul Camii eski ihtişamına kavuştu
TREDAŞ sahaya iniyor
Azınlık okullarının kapatılmasına tepki