Bakanlık Saros’u gözden çıkardı
Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere Köyü’nde yapılması planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesine yönelik sivil toplum örgütleri ve bölge halkının itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nihai raporunda olumlu yönde karar verdi.
Yayın Tarihi: 11 Şubat 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere Köyü’nde BOTAŞ tarafından yapılması planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesinde daha önce yurttaşların tepkisi, imza etkinlikleri ve bölgede yapılan eylemlere rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projenin son halinin ÇED raporunun olumlu görüldüğünü ve nihai karar vererek, projeye onay verdi.

Bakanlığın web sitesinden yapılan duyuruda “Edirne İli Keşan, ilçesinde Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş.tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili olarak hazırlanan son şekli verilen ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on(10) gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” denildi.

Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, kararı eleştirerek, “Saros körfezi Trakya'dır. Sıra denizlerimizde. Onbinlerce imza, yüzlerce itiraz dilekçesi yetmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yine şaşırtmadı. Saros körfezinde yaşayanlara, Trakyalılara rağmen denizimizi sanayiye, dev gemilere açmaya nihai rapor ile karar verdi. Hepimize kolay gelsin” ifadelerini kullandı. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çok okuyarak makamı kaptı
Ermeni iddialarının kırılma noktaları
Çeltikte kritik süreç
Kendi küçük, borcu büyük
Nusret’e ‘tuzlu’ davet
TÜ Öğrenci Senatosu’ndan bir ilk
Bir kitap da sizden olsun!
Müzik engel tanımıyor
‘Böyle giderse balık nesli tükenecek’
Güzel sanat öğrencilerinden sergi
'İnsanlığın geleceğine vurulacak darbe'
Park etmiş araçtan FETÖ şüphelisi çıktı