Sigara her yıl 100 bin can alıyor!
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç, tütün kullanımına bağlı olarak Türkiye’de her yıl 100 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.
Yayın Tarihi: 11 Şubat 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi, Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında Saraçlar Caddesi'nde stant açarak vatandaşlara broşür dağıttı.

Cemiyetin Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç, sigaranın hem kişiye hem de çevresine zarar verdiğini belirtti.

Sigaranın tüm dünyayı etkileyen kötü bir bağımlılık olduğunu anlatan Bilgiç, tütünden kaynaklı hastalıklar sebebiyle her yıl 7 milyon insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

“Birçok hastalığın sebebi sigara”

Sigaranın başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere pek çok rahatsızlığa neden olduğunu belirten Bilgiç, "Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu açıkladı. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigaradan dolayı kaybediyoruz." dedi.

“Hem içene hem çevresine zarar”

Sigaranın bir halk sorunu olduğunu, birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık olduğunu ifade eden Bilgiç, şöyle devam etti:"Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. Dünya Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz.

Yeşilay, Sağlık Bakanlığıyla birlikte sigarayı bırakmaya yönelik olarak 'Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma' kampanyasını hayata geçirdi. Sigara ihlallerini kolay bir şekilde bildirmek amacıyla hayata geçirilen Yeşil Dedektör mobil uygulaması da 251 bin kullanıcıya ulaştı. Yeşil Dedektör, kapalı mekanlarda tütün mamulleri kullanımını ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlıyor. Uygulama ile kullanıcı ihlal bildirimini, tek tıkla konum belirleyerek ve mekan adı seçerek bildirebiliyor." Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yeni yetenekler aranıyor
Memurdan izinle tuvalete girdiler
Köy-Koop genel kurula gidiyor
Servisçiler erteleme istedi
Edirne’de geçen ay 310 konut satıldı
Demir'den Tabakoğlu'na teşekkür ziyareti
‘Değerler eğitimi ile Fatihler yetiştiriyoruz’
Tarlada ‘en acı mesai’
‘Sihirli notaları’ ustalarından öğreniyorlar
Limanda trol teknelerine tepki
‘Meclis kararına saygı duyulmalı’
Geleceğin yıldızları burada yetişiyor