“Felsefe en büyük silahımız”
Trakya Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri “Yuvarlak Masa Söyleşileri” toplantısında konuşan TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, felsefe ve inanç sistemlerinin teknolojik alanlar kadar önem arz ettiğini belirtti. Tabakoğlu, dünyanın içinde bulunduğu durumdan İslam medeniyeti sayesinde kurtulabileceğini kaydetti.
Yayın Tarihi: 11 Şubat 2019, Pazartesi 07:00
Haberleri

TÜ İnsan ve Toplum Bilimleri "Yuvarlak Masa Söyleşileri" toplantısına katılan Rektör Tabakoğlu, Türk-İslam felsefesinin özüne dönülmesi ve bu değerler üzerinden bilim ve felsefe üretildiği takdirde ülkenin kalkınma seviyesinin artacağını dile getirdi.

Felsefe ve inanç sistemlerinin bir toplumun düşünce şeklinde etkili olarak kullanılabilecek bir silah olduğunu vurgulayan Tabakoğlu, “Osmanlı niye yıkıldı? Bunu bir kere çok iyi anlamamız gerekir. Bütün akıl gücü ile Batı bizim yıkılmamız için uğraştı ve çaba verdi. Her türlü meselemizi tahlil ettiler, dosyalar hazırladılar. Olan olaylar karşısında nasıl hareket edeceklerini önceden bildiler. Casuslar yerleştirdiler, yönettiler ve başardılar” ifadelerini kullandı.

İslam düşüncesinin tüm dünyayı kurtarabileceğini belirten Tabakoğlu, “Osmanlı niye yıkıldı? Bütün akıl gücü ile Batı bizim yıkılmamız için uğraştı ve çaba verdi. Her türlü meselemizi tahlil ettiler, dosyalar hazırladılar. Olan olaylar karşısında nasıl hareket edeceklerini önceden bildiler. Casuslar yerleştirdiler, yönettiler ve başardılar. Biz şimdi hala maalesef ki dışardan gelecek etkilere tepki vermeye çalışan, onu en aza indirgemeye çalışan bir toplumuz. Ama biraz daha yukarıya bakalım artık. Bizimle uğraşıldığını, bizlere operasyonlar yapıldığını, her yerden hücuma uğradığımızı, üzerimizde çok büyük bir akıl gücüyle savaşıldığını görmemiz gerekiyor. Felsefe ve inanç sistemleri buna karşı en büyük silahlardır. İslam aslında bütün insanlığı kurtaracak en büyük değerdir. Biz kendi değerlerimize yabancılaştırılarak, mağdur oluruz ve hedef oluruz. Yapılması gereken şey bizim değerlerimizin sömürü olmadığını, bütün insanlığı kurtarabileceğini, İslam’ın en kutsal ve en önemli değer olduğunu bilmemiz gerekiyor. Biz maalesef yeterince doğru anlatamıyoruz. Akıl gücümüzü buralarda kullanırsak, bize uygulanan operasyonları farkına varıp bunun karşısına bir alternatif koyabilirsek başarırız” şeklinde konuştu. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Vere vere kalmadı
‘50 liralık harç bedeli kabul edilemez’
Hacıoğlu'ndan veda mesajı
Üner’den zehir gibi açıklamalar
Sigortacılarda işler kesat
Taraftardan lacivert-beyaz atak
Ardas’a için geri sayım
“Eczacılık öğrencilerinden videolu tanıtım”
Kur'an kurslarında trafik eğitimi
Turizm kentine yakışır tuvaletler
Bu zorunluluğa uymazsa Emekli soydaşların maaşı kesilecek
Dünyanın gözü Kıbrıs’ın üzerinde!