Yazıklar olsun!
Edirne'de, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce atılan zehirli tavuk parçalarını yiyen 8 köpek ve 1 kedi telef oldu. 3 köpek ise Edirne Belediyesi ekiplerinin müdahalesi sonucu kurtarıldı.
Yayın Tarihi: 12 Ocak 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

İstasyon Mahallesi'ndeki boş arazilerde çok sayıda köpek ve kedi ölüsünün olduğu ihbarı üzerine belediye ekipleri olay yerine gitti.

Ekipler, gece ve gündüz saatlerinde yaptığı incelemede bölgede telef olmuş çok sayıda köpek ve kedi ölüsünü topladı. Yapılan ön incelemede hayvanların yedikleri tavuk etinden zehirlenerek yaşamlarını kaybettikleri belirlendi.

Bunun üzerine Edirne Emniyet Müdürlüğü de çalışma başlattı.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, olayın faillerinin ortaya çıkarılması için çalışma başlatıldığını söyledi.

“Olayın takipçisi olacağız”

Yaşanan olayın kendilerini derinden üzdüğünü belirten Tanrıkulu, "İhbar üzerine ekiplerimizle bölgeye gidip gerekli incelemeleri yaptık. Emniyet ekiplerimize haber verdik. Hemen suç duyurusunda bulunmak için karakola gittim. O bölgede yaptığımız araştırmalarda ölü hayvanlarla karşılaşıldı. Yaşam belirtisi bulunan hayvanlara bakım evinde hemen müdahale edildi. Ölen hayvanlarda ise inceleme çalışması yapıldı. Bu olayın takipçisi olacağız. Emniyet birimlerimizin olayı en kısa sürede çözeceğine inanıyorum." dedi.

Edirne Belediyesi Hayvan Bakım Evi Sorumlu Veterineri İsmail Tatlıgil de ihbar üzerine gittikleri mahallede telef olan 8 köpek ve 1 kedi ile kısmen zehirlenen canlı olan 3 köpeği incelemek üzere getirdiklerini ifade etti.

"3 köpek kurtarıldı"

İhbar üzerine olay yerinde detaylı arama yaptıklarını belirten Tatlıgil, "Olay yerine gittik ve ilk gözlemlediğimizde can çekişen bir köpek vardı. Kasılmalar vardı, ağzından salyalar geliyordu. Yine iki tane zehirlenme şüphesi olabileceğini düşündüğümüz köpeği aldık. Bunun haricinde etrafta tarlalarda yapılan inceleme sonucunda 7 telef olmuş köpekle karşılaştık. Bugünde bölgede zehirlenmiş olarak 1 köpek ve 1 kedi bulduk. Yaşam belirtisi olan köpeklere yapılan ilk müdahaleyle zehirlenme belirtilerini yoğun şekilde gösteren ve neredeyse ölmek üzere olan hayvanı kurtardık. Akşam getirilen 7 telef olmuş köpeğin ardından bugünde 1 köpek ve 1 kedi ölü telef olmuş halde getirildi. Toplamda 8 köpek ve 1 kedi telef oldu. Müdahalelerimiz sonucu 3 köpeğimiz kurtarıldı." şeklinde konuştu.

Fare zehiri mi öldürdü?

Hayvanlar üzerinde yapılan ön incelemede yedikleri ette fare zehrinin gözlendiğini anlatan Tatlıgil, şöyle devam etti:

"Yaptığımız nekroskopi de iç organlarda kanamalar göze çarptı ve karın boşluğunda bol miktarda sıvı vardı. O sıvının içerisinde hemolize uğramış kan sıvısı mevcuttu. Daha sonra mide içini kontrol ettik. Mide içinde dışarıda yolda bulduğumuz üzerinde zehir olduğunu tahmin ettiğimiz kanatlı parçaları vardı. Oradaki tavuk kırıntılarında mavi yeşil macun kıvamı maddeye rastladık. Yaptığımız ön incelemeler sonucu tavuk kırıntıları üzerine sürülmüş fare zehri sonucu bu hayvanların zehirlendiğini gösteriyor."

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan’dan ‘dedikodu’ çıkışı
Milli irade kazandı
Pes artık!
Fuhuş operasyonunda 3 tutuklama
Bereketli olsun
TÜ’den dev bir adım daha
FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçırılması davası
Lavantanın yağı da altın gibi
Yine yeşerdi kulenin dalları
Helvacıoğlu’ndan 'akıllı kart' planı
Antrenman yaparken kaza geçirdi