'Su akar, Hamzadere Sulama Birliği bakmaz'
Hamzadere Sulama Birliği’nin, 2019 Sulama sezonuna Hamzadere Barajında %86, Sultanköy Barajında %100 doluluk oranı ile başlayacağı belirtildi.
Yayın Tarihi: 12 Ocak 2019, Cumartesi 07:00
Haberleri

Hamzadere Sulama Birliği Müdürü Abdullah Aşır, yaptığımız açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığı oluru ile 2012 yılında kurulan, DSİ tarafından kendisine devir edilen tesisler ile 2013 yılında faaliyetlerine başlayan, 2017 yılında yayımlanan DSİ raporunda Edirne ili olarak birinci olan ve devletimizin Avrupa kıtasındaki tek sulama birliği olan Hamzadere Sulama Birliği, en olumsuz kış şartlarında bile çalışmalarına devam etmektedir.” bilgisini verip “Su akar, Hamzadere Sulama Birliği bakmaz” diyerek şunları kaydetti:

“İşletme, bakım ve yönetim sorumluluğu Hamzadere Sulama Birliğinde olan Hamzadere ve Sultanköy Barajları, tamamen pompaj ile Meriç Nehirinden suyun en kaliteli olduğu bu aylarda, kar ve yağmur suları ile doldurulmaktadır. Hamzadere Barajında şu an itibarı ile 150 Milyon m³ su bulunurken, 2019 sulama sezonuna 180 milyon m³  su rezervi, yani %86 doluluk oranı ile şu an 20 Milyon m³  su bulunan Sultanköy Barajında ise 25 milyon m³ su, %100 doluluk oranı ile sulama sezonuna girilmesinin planlanmaktadır.

Birliğin ana gideri enerji olduğu bilinir. Bu gideri en asgari düzeyde tutabilmek için elektriğin en düşük olduğu gece saatlerinde barajlar doldurulmaktadır.

Devir edilen tesisler en iyi bir biçimde korunmaktadır.  Yapılan değişiklikler ile tesislerin ekonomik hale getirilirken,  köylü ve çiftçilerimize en zor şartlar altında hizmet verilmeye çalışılıyor. 2018 yılı içersinde, %98'i çeltik olan toplamda 160.000 dönüm alanda sulama hizmeti verilmiştir.”

Abdullah Aşır, Birliğin Hamzadere bölgesinde 40.000 köylü ve çiftçilerimize gece gündüz demeden hizmet etmeye çalıştığını, Hamzadere Sulama Birliğinin değer olarak bölgeye çok büyük katkılarının olduğunu, bu değere herkesin sahip çıkarak korunması gerektiğini, Trakya halkının bu işi en iyi bir biçimde yerine getirdiğini ve yetkililerin bu anlamda görev alanındaki herkese müteşekkir olduğu belirtti. HABER Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

‘Yerli tohumu geleceğe taşıyacağız’
Ayçiçek ekimi erken başladı
‘Ön yargıyı kırmamız lazım’
Gözünü olimpiyatlara dikti
‘Temiz Evler Gülen Yüzler’
‘Doğa Dostu Başkan’ sözünü verdi
Edirne’de ‘bahar’ yoğunluğu
Kırcı’dan Öğretmen Okulları mesajı
‘Şehitlerimize Yüreğimizden Ezgiler’ konseri iptal oldu
LÖSEV’den gazetemize ziyaret
Keşan'a 220 bin Euro'luk park hibesi
MEM lojmanları tehlike saçıyor