Öğrenciler obeziteye savaş açtı
Edirne Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu öğrencileri, “Beslenme Dostu Okul” projesi kapsamında sağlıklı beslenmeye dikkat çekmek ve obeziteyle mücadele etmek için ayda bir gün öğle yemeklerini ev yapımı yemeklerle yapmaya başladı.
Yayın Tarihi: 11 Ocak 2019, Cuma 07:00
Haberleri

Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam stili haline getirmek için yola çıkan öğrencilerin ilk yeme etkinliğine Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Edirne Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan ve okul idarecileri katıldı.

Öğrenciler, öğle yemeklerini ailelerinin evde hazırladığı ev yapımı yemeklerle yaparken hem farkındalık oluşturdular, hem de ev yemekleri yemenin keyfini yaşadılar.

Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, öğrencilerin güzel bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Müthiş bir işe imza attılar

Öğrencilerin obezite konusunda farkındalık oluşturduklarını dile getiren Kalkan, “Onlar obeziteye karşı sağlıklı, doğru beslenmeyle mücadele etmenin gönül elçileri aynı zamanda. Müthiş bir ilke imza attılar, onları tebrik ediyorum. Biz de Sağlık Bakanlığı'nda 'Sağlığımız İçin' adıyla düzenlenmiş bir el kitabı ve not defteri getirdik onlara. İçerisinde hem günümüzün hem de geçmişteki büyük bilim adamlarının hayat hikâyeleri var, hem de sağlıklı beslenme bilgileri var. İstedikleri takdirde bu bilgilerin yanına notlar alacaklar” şeklinde konuştu.

“Okullarımızda yaygınlaşması için çalışacağız”

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan da sağlıklı nesillerin yetişmesi için mücadele ettiklerini belirterek, “Bunu bütün okullarımızda yaygınlaştırmak suretiyle özellikle günümüzde yaygın olan obezite sorununu çözmek amacıyla bu etkinliklerin artarak devam etmesini istiyoruz ve okullarımızda da bu etkinliği yaygınlaştırmak suretiyle devam edeceğiz” diye konuştu.

Öğrencilerden Simay Yavuz ise sağlıklı beslenmeyi tercih ettiklerini ifade ederek, “Biz bu etkinliği okulumuzun etrafında öğlen yemek zorunda olduğumuz fastfood yerlerindeki sağlıksız beslenmeden kurtulmak için yapmak istedik. Daha önce her ay ufak çaplı sağlıklı beslenme günü yapıyorduk. Bugün ilk defa gerçekçi bir şekilde etkinliği gerçekleştirdik” dedi. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan’dan ‘dedikodu’ çıkışı
Milli irade kazandı
Pes artık!
Fuhuş operasyonunda 3 tutuklama
Bereketli olsun
TÜ’den dev bir adım daha
FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçırılması davası
Lavantanın yağı da altın gibi
Yine yeşerdi kulenin dalları
Helvacıoğlu’ndan 'akıllı kart' planı
Antrenman yaparken kaza geçirdi