Mezarlığa çirkin saldırı
Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan, Srebrenitsa soykırımda hayatını kaybedenlerin defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı’na domuz parçaları atılarak çirkin bir saldırı yapıldığını söyledi.
Yayın Tarihi: 11 Ocak 2019, Cuma 07:00
Haberleri

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’da meydana gelen en büyük insanlık trajedisi olan ve yaklaşık 8,372 Boşnak vatandaşının katledildiği Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybedenlerin kabirlerinin bulunduğu Potoçari Anıt Mezarlığı'nın kapısına kimliği belirsiz kişilerce "domuz parçaları" bırakıldı.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Erhan Pekkan, anıt mezarlığa büyük saygısızlık şeklinde yorumlanan ve oldukça tepki toplayan çirkin saldırıyı kınadı.

Çirkin saldırının sorumlusu olarak Sırp yönetimini gördüklerini ifade eden Pekkan, “Edirne Balkan Türkleri Federasyonu olarak; ’Bilge Kral’ merhum Aliya İzzetbegoviç’in ‘Geleceğimizi geçmişimizde aramayacağız, kin ve intikam peşinde koşmayacağız.’ dediği gibi biz de geçmişte kalmayarak Potoçari Anıt Mezarlığı’na yapılan çirkin saldırıyı şiddetle telin ediyoruz.  Yaşananlardan Sırp yönetimini sorumlu görüyor, uluslararası kurumları ve insan hakları savunucularını bu tür insanlık dışı olayların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almasını ivedilikle bekliyoruz” dedi.

Srebrenitsa'da ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11Temmuz 1995 yılında Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikleri tarafından işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar Sırplara teslim edildi. Sırplar kendilerine teslim edilenlerden 8,372 Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katlederek toplu mezarlara gömüldü. ‘SrebrenitsaKatliamı’ ya da ‘Srebrenitsa Soykırımı’ 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleştirilmiş ve hukuksal olarak belgelenmiş en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak dünya tarihine kazınmıştır. Ratko Mladiç yaptığı soykırımdan dolayı Uluslararası Mahkemelerce müebbet hapse mahkum edilmiş, farklı mahkemelerde görülen davalarda bugüne kadar 45 Sırp İnsanlığa karşı suç işlemekten suçlu bulunarak 699 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan’dan ‘dedikodu’ çıkışı
Milli irade kazandı
Pes artık!
Fuhuş operasyonunda 3 tutuklama
Bereketli olsun
TÜ’den dev bir adım daha
FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçırılması davası
Lavantanın yağı da altın gibi
Yine yeşerdi kulenin dalları
Helvacıoğlu’ndan 'akıllı kart' planı
Antrenman yaparken kaza geçirdi