Düzenleme yürürlüğe girdi
Plastik atıkların ve poşetlerin çevreye verdiği zararları en aza indirgemeye yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yayın Tarihi: 11 Aralık 2018, Salı 07:00
Haberleri

Çevrenin korunmasına yönelik olarak naylon poşetler tüketiciye minimum 25 kuruştan satılacak. Doğada dönüşümü yüzyıllar süren plastik poşetleri ücretsiz veren noktalara satış alanının her metrekaresi için 10 lira para cezası kesilecek. 1 Ocak 2019 itibariyle ücretli hale gelecek olan naylon poşetler için kademeli bir geçiş söz konusu olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla belirlenen ambalajlar için depozito uygulaması 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren zorunlu tutacak. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları depozito uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak.

İlk etapta naylon poşetler 25 kuruştan az olmamak üzere tüketiciye satılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca oluşturulacak komisyon tarafından bu rakam her yıl yeniden belirlenerek, güncelleştirmeye gidilecek. Ayrıca yasa kapsamında geri kazanım katılım payını ödemeyen işletmelere de katılım tutarı üzerinden yüzde 20’den fazla idari para cezası kesilecek.

Edirnelilere bez çanta dağıtıyorlar

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası tarafından bastırılan bez torbaların dağıtımı da sürüyor. Vatandaşlarda çevre bilinci oluşturmak ve plastik poşet kullanımını azaltmaya katkıda bulunmak için kentteki market ve bakkallarda müşterilerine ücretsiz bez torba dağıtarak, uyum sürecini kolaylaştırmak amaçlanıyor. Jale Avyüzen Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

‘Yerli tohumu geleceğe taşıyacağız’
Ayçiçek ekimi erken başladı
‘Ön yargıyı kırmamız lazım’
Gözünü olimpiyatlara dikti
‘Temiz Evler Gülen Yüzler’
‘Doğa Dostu Başkan’ sözünü verdi
Edirne’de ‘bahar’ yoğunluğu
Kırcı’dan Öğretmen Okulları mesajı
‘Şehitlerimize Yüreğimizden Ezgiler’ konseri iptal oldu
LÖSEV’den gazetemize ziyaret
Keşan'a 220 bin Euro'luk park hibesi
MEM lojmanları tehlike saçıyor