‘3. dünya ülkelerinin bile gerisindeyiz’
Edirne’de, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen törende kadınlar, eşitlik çağrısı yaparak siyasette daha çok yer almaları gerektiğini vurguladılar.
Yayın Tarihi: 06 Aralık 2018, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne Kadın Dayanışması tarafından Dünya Kadın Hakları Günü etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı’nda program düzenlendi.

Atatürk Anıtı'nda gerçekleşen program, çelenk sunumuyla başladı daha sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Edirne Kadın Dayanışması adına konuşan Burcu Çınar, kadınların toplumun her kademesinde daha aktif şekilde rol alması gerektiğini söyledi.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin büyük bir devrim olduğunu belirten Çınar, “Bundan tam 84 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk, en önemli devrimlerinden birini daha hayata geçirdi. 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlarımıza genel seçimlere katılma ve milletvekili seçme seçilme hakkı tanınmasıyla demokrasi yönünde çok önemli bir adım atılmış oldu” dedi.

“Seçiyoruz ama seçilemiyoruz”

Türkiye'de kadınlara genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkının birçok Avrupa ülkesinde önce verildiğini anımsatan Çınar, şunları kaydetti:

TBMM'de hala yeteri kadar kadın milletvekillimiz yok. Hala kadınların yaşamları, kadınların iş hayatları, kadın özlük hakları, kadınların temsil hakları görmezden gelinmeye devam ediliyor. Yüzde 4.6'lık bir temsilci hakkıyla ilk kez TBMM'de yer alan kadınların, bugün aynı mecliste temsil hakkının yüzde 17.1 olması da bunun en net ve açık oranı göz önüne alındığında hala 3. dünya ülkelerinin bile gerisindedir.

“Seçilebilir yerlerde olmalıyız”

Sosyal demokrat ve çağdaş bir yapıya sahip olan, eğitimli kadın sayısının birçok kente göre fazla olan Edirne'de 1935 yılında mecliste yer alan 14 kadından biri olan Dr. Fatma Şakir Memik'ten bugüne milletvekili sayısı toplamda 5'tir. Bu kadınların başarısızlığı ile alakalı değildir. Erkek egemen yönetimlerin hazırladığı, erkek öncelikli yasalar değiştirilmediği ve her alanda kadına kendini ifade etme özgürlüğü tanınmadığı takdirde bu gerçeğin değişmesi mümkün değil. Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlerde kadınların listede olması değil, listede seçilebilir yerde olması gerekmektedir.

Kadınların çalışma hayatında olması, çalışma hayatında olan kadınların karar mekanizmalarında daha çok yer alması, krizlerde gözden çıkarılan işçilerin kadınlardan oluşmasının engellenmesi, kadına dair çıkarılan yasaların arkasında durulması için yine meydanlardayız. Bizler Mustafa Kemal Atatürk'ün bize verdiği seçme ve seçilme hakkımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkmak zorundayız. Bizler Atatürk'ün dediği gibi, yerde sürünmeye değil, omuzalar üzerinde göklere yükselmeye layığız.” Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gürkan’dan ‘dedikodu’ çıkışı
Milli irade kazandı
Pes artık!
Fuhuş operasyonunda 3 tutuklama
Bereketli olsun
TÜ’den dev bir adım daha
FETÖ üyelerinin yurt dışına kaçırılması davası
Lavantanın yağı da altın gibi
Yine yeşerdi kulenin dalları
Helvacıoğlu’ndan 'akıllı kart' planı
Antrenman yaparken kaza geçirdi