‘İşe İlk Adım Projesi’ne start
Üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip elemanları istihdam edebilmelerini temin etme maksadıyla ’İşe İlk Adım Projesi’ 100 günlük eylem planı kapsamında hayata geçirildi.
Haberin Yayın Tarihi: 19 Ekim 2018 Cuma, 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çalışma ve İş Kurumu Edirne İl Müdürü Şengül Çildam; ‘İşe İlk Adım Projesi’ sayesinde yüksekokul veya fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin işbaşı eğitim programlarına dahil edilerek mesleki deneyim ve tecrübe kazanmasının sağlanacağını kaydetti. Çildam, düzenlenen programlar sonrasında işverenlerin bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi program süresi kadar istihdam etmelerini talep edeceklerini, zorunlu istihdam süresinden sonra ise on iki ay süreyle işverenlerin bu kişileri istihdam etmeye devam etmesinin bekleneceğini ifade etti.

İl Müdürü Çildam; ayrıca şu bilgileri verdi:

“Zorunlu istihdam süresince ödenecek net asgari ücretin % 50’sine karşılık gelen tutarın İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.  Zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından on iki ay süreyle bu kişiler istihdam edilmeye devam edeceğine dair taahhüt verilmesi gerekecek. İl Müdürlüğü ile yeni bir sözleşme imzalanması durumunda istihdam edilecek bu kişiler için on iki ay süresince net asgari ücretin % 25’i İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaya devam edilecek. Böylece üniversite mezunu gençlerin İşbaşı Eğitim Programından sonra en az 1,5 yıl daha istihdam edilecek.” Haber Merkezi

 

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55