‘İşe İlk Adım Projesi’ne start
Üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasasında kalıcı istihdamının sağlanması ve nitelikli işgücü talebinde bulunan işverenlerin de aradığı özelliklere sahip elemanları istihdam edebilmelerini temin etme maksadıyla ’İşe İlk Adım Projesi’ 100 günlük eylem planı kapsamında hayata geçirildi.
Yayın Tarihi: 19 Ekim 2018, Cuma 07:00
Haberleri

Çalışma ve İş Kurumu Edirne İl Müdürü Şengül Çildam; ‘İşe İlk Adım Projesi’ sayesinde yüksekokul veya fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin işbaşı eğitim programlarına dahil edilerek mesleki deneyim ve tecrübe kazanmasının sağlanacağını kaydetti. Çildam, düzenlenen programlar sonrasında işverenlerin bu kişileri mevcut işbaşı eğitim programlarındaki gibi program süresi kadar istihdam etmelerini talep edeceklerini, zorunlu istihdam süresinden sonra ise on iki ay süreyle işverenlerin bu kişileri istihdam etmeye devam etmesinin bekleneceğini ifade etti.

İl Müdürü Çildam; ayrıca şu bilgileri verdi:

“Zorunlu istihdam süresince ödenecek net asgari ücretin % 50’sine karşılık gelen tutarın İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.  Zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından on iki ay süreyle bu kişiler istihdam edilmeye devam edeceğine dair taahhüt verilmesi gerekecek. İl Müdürlüğü ile yeni bir sözleşme imzalanması durumunda istihdam edilecek bu kişiler için on iki ay süresince net asgari ücretin % 25’i İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaya devam edilecek. Böylece üniversite mezunu gençlerin İşbaşı Eğitim Programından sonra en az 1,5 yıl daha istihdam edilecek.” Haber Merkezi

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

‘Yasalar kadını korumuyor’
Lalapaşa’da Şahinşah şoku
‘MEB sınıfta kaldı’
TTB’den rapor sorusu
O babadan korkunç itiraf
Ziller tatil için çaldı
2023 Eğitim Vizyon Çalıştayı sitemi
Vekil ‘soğanı’ meclise taşıdı
Eşi tarafından öldürülen kadın defnedildi
Çeltikçi de ‘ithalata’ tepkili
“Çocuklarımızın geleceğini karartabilir”
Köprülerin ayakları temizleniyor