Yolda kurutma sistemi
Türkiye'nin "çeltik ambarı" Edirne'de bazı üreticiler, çeltik kurutma maliyetini düşürmek için geleneksel yöntemler kullanarak mahsullerini kurutuyor.
Yayın Tarihi: 18 Ekim 2018, Perşembe 07:00
Haberleri

Kentteki bazı üreticiler, hasadın ardından çeltiği makinede kurutmayı seçerken, bazıları da maliyetleri azaltmak amacıyla çeltiği asfalta sererek kurumaya bırakıyor.

Araç ve yaya trafiğinin az olduğu alanlara yönelen üreticiler, daha tasarruflu olduğu gerekçesiyle çeltiği tali yollardaki asfaltta kurutmayı tercih ediyor.

Edirneli çeltik üreticisi Yıldıray Yaşa, geleneksel yöntemlerle çeltik kurutmanın sürdürüldüğünü söyledi.

Geleneksel yöntem sürdürülüyor

Güneş yardımıyla çeltiğini kurutulduğunu anlatan Yaşa, "Çeltik hasadının son safhası kurutmadan oluşuyor. Asfaltın üzerine serilen çeltikler hava sıcaklığına göre ortalama 3 günde kuruyor. Üreticiler asfaltın üzerine serdikleri çeltiğin üzerine gezinerek her çeltik tanesinin güneş görmesini sağlıyor. Havalanıp, güneş aldığı takdirde çeltik güzel şekilde kurur. İçinde gezerek veya tırmıklar vasıtasıyla çeltik karıştırılıyor. Çeltiğin satılması için yaklaşık 15 rutubet oranı tutturulması gerek. Geleneksel yöntem bu şekilde oluyor. Tabi böyle yapınca maliyetlerde aşağı düşüyor. Makinede kurutulduğunda fazladan bir maliyet çıkartıyor. Ama malı çok olan üreticiler makinede kurutmayı tercih ediyor." ifadelerini kullandı.

Maliyeti düşürüyor

Çeltik kurutmanın zahmetli bir iş olduğunu dile getiren çeltik üreticisi Ercan Ot ise, "Mahsulüm az olduğu için makineler almıyor. Bundan dolayı asfaltta kurutuyoruz. Güneşin altında 2-3 günde kuruyor bu şekilde. Sıcağın altında sürekli karıştırıyoruz. Biraz zorlu oluyor ancak bu ürünü kurutmamız lazım. İstenilen rutubet oranına getiremezsek mahsul para etmez. Yolda kurutmak bizim için aynı zamanda karlı. Kurutma parası vermiyoruz." dedi. Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

‘Yasalar kadını korumuyor’
Lalapaşa’da Şahinşah şoku
‘MEB sınıfta kaldı’
TTB’den rapor sorusu
O babadan korkunç itiraf
Ziller tatil için çaldı
2023 Eğitim Vizyon Çalıştayı sitemi
Vekil ‘soğanı’ meclise taşıdı
Eşi tarafından öldürülen kadın defnedildi
Çeltikçi de ‘ithalata’ tepkili
“Çocuklarımızın geleceğini karartabilir”
Köprülerin ayakları temizleniyor