Kırkpınar turizm açısından verimli geçti
Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin turizm açısından verimli geçtiğini söyledi.
Haberin Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2018 Çarşamba, 09:47
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Hacıoğlu, Kırkpınar kapsamında kente yüz binin üzerinde ziyaretçi geldiğini belirtti.

Kentin yoğun bir hafta geçirdiğini dile getiren Hacıoğlu, Edirne ekonomisinin hareketli bir dönem yaşadığını ifade etti.

Yapılan tanıtım çalışmalarının meyvesini verdiğini aktaran Hacıolğu, "Ben Kırkpınar'ı turizm, kültür ve spor boyutuyla ayrı ayrı değerlendiriyorum. Turizm açısından Kırkpınar bizim için çok verimli geçti. 9-15 Temmuz tarihleri arasında Edirne'de yüz binin üzerinde ziyaretçi misafir ettik. Konaklama yerleri günlerce öncesinden doldu. Otellerde ve pansiyonlarda yer kalmadı. Yer bulamayanlar yeşil alanlarda ve boş buldukları yerde çadır kurarak yattı. Konaklama turizm açısından çok yoğundu. Konaklamaya yansıyan yoğunluk sektörün diğer kollarını da etkiledi. Yeme-içme sektörü bakımında çok verimliydi. Kentte köfte ve ciğer kalmadı neredeyse. Tarihi çarşılar ağzına kadar doluydu. Kente özgü hediyelik eşyaların yoğun şekilde satıldığını gördük. Edirne'nin tarihi lezzetlerine ilgi yoğundu. Turizm sektörü çok düzenliydi. Gelen misafirler için ne ihtiyaç duyulacaksa onlar yapılmıştı. Herkes üzerine düşeni yapmıştı. Turizm anlamında sınıfı geçtik" şeklinde konuştu.

“Geleneksel güreşten uzaklaşılıyor”

Yağlı güreşin minder güreşine benzediği eleştirisini de yapan Hacıoğlu, şöyle devam etti: "İşin kültür ve spor bakımından turizm de yaşan güzelliği söylemem. Maalesef geleneksel güreşten uzaklaşılıyor. Puanlamayla biten bir güreşi ben onaylamıyorum. Bu konuda federasyonun bir şeyler yapması gerekli. UNESCO'da bulunan bir değerin özünden uzaklaşmamalı. Yağlı güreş maalesef minder güreşine dönmeye başladı. Arkaya dolanıp bir puan alınan bir güreş haftası izledik. Yağlı güreşe özgü oyunlar yapılmıyor. Kırkpınar ve yağlı güreşe özgü öğelerden uzaklaşmadan bu 600 yıllık geleneği geleceğe taşımalıyız. Kırkpınar'ı ritüelleriyle yaşatmalıyız."Gökhan Zobar

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx