‘Yağmurun suçu ne?’
Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, Uzunköprü-Halkalı seferini yapan yolcu treninin 5 vagonunun raydan çıkarak devrilmesi sonucunda 24 ölü ve 318 yurttaşın yaralanması ile sonuç bulan kazanın nedeninin aşırı yağışlara bağlanmasının yanlış olduğunu savundu.
Yayın Tarihi: 11 Temmuz 2018, Çarşamba 07:00
Haberleri

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Edirne Şubeler Platformu adına açıklama yapan Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına önceki gün meydana gelen tren faciasının asıl sorumlularının araştırılması gerektiğini ve herhangi bir ihmal durumu varsa ortaya çıkarılması gerektiğini ifade etti.

362 yolcu ve 6 personeli ile Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden yola çıkan trende 24 kişi hayatını kaybetmiş 318 kişi de yaralanmıştı. 5 vagonunun raydan çıkarak devrilmesi sonucunda meydana gelen kazanının nedeni aşırı yağışlar nedeniyle menfez altındaki toprağın kayması şeklinde açıklanmıştı.

Beklenmedik bir yağış yok

Fırtına, kazanın nedeni olarak açıklanan yağışların beklenmeyen ani bir yağış olmadığına dikkat çekerek, “Kamuoyuna yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere olayın yaşandığı yerdeki demiryolu hattı tarım arazilerinin, dere yatağının ve yağışlı bir alanın üzerindedir. Yetkililerce yapılan açıklamalarda söz konusu kazanın beklenmeyen ölçüde aşırı yağıştan kaynaklandığı belirtilmektedir. Oysa Meteoroloji Mühendisleri Odaların basın açıklamasında belirtildiği üzere ‘kaza bölgesine en yakın ölçüm istasyonlarından biri olan Çorlu Meteoroloji İstasyonunun yağış tekerrür analizlerine göre bölgede meydana gelen yağışlar 7 (yedi) yılda bir görülmesi mümkün yağışlardır.’ Bu anlamda söz konusu yağışlar, beklenmeyen-olağanüstü yağışlar değildir” dedi.

‘Kazaya davetiye çıkarıldı’

Tren faciasında TCDD bünyesindeki denetim kadrosunun yetersizliğin olduğunu söyleyen Fırtına, 5 yıl önce kaldırılan TCDD yol bekçileri kadrosundaki görevlilerin yaptığı işin önemine değinerek, şunları kaydetti:

“İlk incelemelerimize göre, söz konusu facia tren yolu alt yapısının bakım onarım ve yenileme çalışmalarının teknik gerekliliklere uygun olarak gerçekleştirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Öyle ki olayın gerçekleştiği yerdeki menfez kesiti ve menfezin üzerine yapılan dolgunun trajik yetersizliği görüntülerden dahi bariz bir şekilde anlaşılmaktadır.

Bu durum altyapı ve üstyapı çalışmalarında mühendisliğe ve bilimsel teknik gerekliliklere önem verilmediğini açık biçimde göstermektedir.

Söz konusu facia, TCDD bünyesinde ilgili denetim kadrosu eksikliğini ve hatta yokluğunu da gözler önüne sermiştir. Beş yıl öncesine kadar demiryolu hatlarında görev yapan yol bekçileri uygulamasının “maliyet” gibi bilim ve insanlık dışı bir gerekçeyle kaldırılmış olması, bölgedeki hatta ilişkin güncel durum tespitleri yapılmasını engelleyerek kazaya davetiye çıkarmıştır.

‘Eleman yetersizliği bahanesi’

Kazanın asıl nedeni ise bu ve benzeri kamu yararı ve güvenliğini ikinci planda gören politika ve uygulamalardır. Ülkemizde yıllardır izlenen demiryollarının özelleştirilmesi ve kamusal bir hizmet olan demiryolu taşımacılığının ticarileştirilmesi politikaları ile TCDD'nin kurumsal yapısı parçalanmıştır. Bu yaklaşım çerçevesinde personel azaltılmasına gidilmiş ve nitelikli personel kurumdan uzaklaştırılmıştır. Yine bu yaklaşım çerçevesinde kuruma yönelik yatırımlar azaltılmış, lokomotif bakım ve yol bakım atölyeleri de işlevsizleştirilerek küçültülmüştür. Bir kısmı da eleman yetersizliği bahane edilerek kapatılmıştır. Yaşanan facianın yalnızca yağışlara bağlanması bu nedenle sorunludur ve yanlıştır.Bu kazaların gerçek sorumluları demiryollarının bakımını yapmayan, bilimsel uyarılara kulak tıkayan, insan hayatı ile ilgili gerekli yatırımları yapmayan siyasi iradedir. Kamu yararı içeriğinden arındırılmış mevcut “kamu idaresi” eğer benzer faciaların yaşanmasını istemiyorsa mühendisliğe, bilimsel teknik gerekliliklere, TMMOB ve ilgili Odaların yıllardır yaptığı tespit ve önerilere kulak vermelidir” Jale AvyüzenZobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kadınlar erkek hegemonyasını kırdı
Cumhur İttifakı pozu
Edirne belgeseli izleyiciyle buluşacak
Kadınlardan kadın adaylara destek
Kahraman şehitlerin isimleri onarılıyor
Pankartlara zarar verenler için suçduyurusu
Hasta bezinde de fahiş fiyat
Sıcak havanın ardından kar gelecek!
“Hamdolsun olumsuz hiç bir eleştiri almadım”
Çocuk Onkolojisi yararına kermes
Umre kafilesi dualarla uğurlandı
Kadın güreşçiler, Avrupa Şampiyonası'na iddialı hazırlan