Saros tehlikeden kurtulamıyor
Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 'Saros FSRU gemi iskelesi' projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) sürecinin başlatıldığını duyurdu.
Yayın Tarihi: 06 Temmuz 2018, Cuma 07:00
Haberleri

Projenin Saros için büyük bir risk taşıdığını belirten Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, "Bölgede büyük bir ağaç kesimi olacak ve tarım alanları zarar görecek" ifadelerini kullandı.

Taş ocakları yüzünden doğasını kaybetme tehlikesi yaşayan Saros şimdi de yeni bir riskle karşı karşıya. Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere Köyü’nde BOTAŞ tarafından yapılması planlanan ‘Saros FSRU gemi iskelesi’ projesinde ÇED süreci başlatıldı.

 

Saros’da görülmemiş gemi faaliyeti

 

Proje kapsamında 523 dönümlük bir alanın belirlendiğini ve projeyle meydana gelecek sorunların olduğunu söyleyen Kaçar,  “Proje alanı içerisinde yaklaşık 270 m uzunluğunda iskele ve iskele uç kısımda oluşturulacak dolfenler ile 100.000 DWT kadar gemilerin yanaşabileceği özellikte inşa edilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında kurulacak iskeleye yanaşması düşünülen FSRU gemileri ile getirilecek doğal gazın BOTAŞ’a ait doğal gaz ana iletim hattına bağlantısı için, FSRU gemisinin bulunduğu noktadan kıyıya kadar iskele üstü boru hattı sistemi kurulacak ve devamında ise ana iletim hattına kadar kara boru hattı ile taşınacaktır. Dev kargo gemileri on iki ay boyunca sürekli körfeze girip çıkacak. Orada FSRU gemisi sürekli bağlı kalacak. Dolaysıyla Saros Körfezi'nde bugüne kadar görülmemiş bir gemi faaliyeti yaşanacak. Çünkü körfez küçük olduğu için şimdiye kadar çok gemi girip çıkmazdı. Ayrıca körfezin uç tarafı da alüvyonlu, bunu da dikkate almak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

 

Sızma ve atık tehlikesi

Gerekli itirazları yapacaklarını belirten Kaçar, yapılması planlanan iskelenin büyüklüğünden dolayı gemi faaliyetlerinin yoğun olacağını ve bu durumda sızma ve atıkların oluşacağını vurgulayarak, şöyle dedi:

“Proje alanı yakın çevresinde yer alan yerleşim merkezleri; kuşuçuşu yaklaşık 3,4 km kuzeydoğusunda yer alan Sazlıdere Köyü ve kuşuçuşu yaklaşık 3,7 km kuzeybatısında yer alan Gökçetepe Köyü’dür. Proje alanına en yakın hane kuşuçuşu yaklaşık 130 m mesafede yer almaktadır. FSRU gemilerinin yanaşma alanında görev alacak olan römorkörler için yapılacak dolgu platformu ile iskele müştemilatlarının üzerine kurulacağı dolgu yapısının toplam dolgu alanı yaklaşık 13.500 m2’lik yüzey büyüklüğüne sahip olacaktır. Bu kapsamda yapılması planlanan toplam dolgu miktarı 85.000 m3 olarak hesaplanmıştır. Giriş çıkışlardaki gemi faaliyetlerinden dolayı büyük ihtimalle sızma ve atıklar olacak. Liman inşaatında 85 bin metreküp dolgu yapılacak. İskele diye tarif edilen inşaat 270 metre uzunluğunda olacak ancak bu iskele diye tarif edilemez, buna büyük bir liman demek gerekiyor. Çünkü dev kargo ve FSRU gemileri yanaşacak"

Yalnızca ormanlar değil turizm de tehlikede

Bölgedeki tarım alanlarının ve doğal ortamın dengesinin bozulacağını da sözlerine ekleyen Kaçar, "Gemi sektörüne veya enerji sektörüne ait başka alanlar, rafineri ve gemi sökümü dahil birçok faaliyetinin taşınmasının önü açılacak. Bu büyüklükteki gemilerin kapalı körfezdeki faaliyeti sırasında oluşacak büyük atık, sızıntı nedeniyle balıkçılık ve turizm çok büyük zarar görecek" şeklinde konuştu. Jale AvyüzenZobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Dilimle baklava devri!
29 liraya mis gibi çamaşır
3 harfli marketlere fahiş fiyat denetimi
Ani hava değişimine dikkat!
Silahlı kavgayla ilgili 3 kişi tutuklandı
Türkan Seçkin, Fotoğraflarla Anıldı
ADD: Bu gidiş, iyi gidiş değildir!
İpsala ilçesinde okul servisleri denetlendi
Okullarda iş güvenliği ve ilk yardım eğitimi
Vali Kırbıyık Halkalı- Kapıkule Hızlı Tren Hattı’nda incelemelerde bulundu
Hastane Caddesi'nde üstyapı çalışmaları sürüyor
100. yıla vefa yemeği