Altın kızın buruk sevinci
Almanya’nın Başkenti Berlin’de düzenlenen 50 ülkeden 550 sporcunun katıldığı 32. Uluslararası Almanya Şampiyonası’nda yeni rekor kıran milli yüzücü Özge Üstün, Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’na gitme fırsatını yakaladı.
Yayın Tarihi: 13 Haziran 2018, Çarşamba 07:00
Haberleri

Ağustos ayında İrlanda’da yapılacak olan şampiyonada Türk bayrağını dalgalandıracağını söyleyen Üstün, sponsorunun olmaması nedeniyle maddi sıkıntılar çektiğini kaydederek, “ 7 yıldır yüzüyorum. 46 madalya ile ülkeme hep geri döndüm. Bu konuda çok da üzgünüm. 7 yıldır kimse elimden tutmadı” dedi.

Bedensel engelli milli yüzücüler, 32. Uluslararası Almanya Şampiyonası’nda madalyaları kazanarak, yurda döndü. 7 yıldır yüzen ve altın kız olarak anılan milli sporcu Üstün, kurbağalama stilinde yeni rekorlar kırarak, Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası öncesinde başarılarına başarı kattı.

Üstün, İrlanda serüveninden önce çok çalışarak en iyi branşı olan kurbağalamada yeni rekorlar kırmanın peşinden koşacağını dile getirerek, “Almanya Berlin’de yapılan şampiyonada Avrupa şampiyonası barajını geçtim ve gitmeye hak kazandım. Aynı zamanda kendi rekorlarımı da kırdım. Kendi ana branşımda kurbağalama stilinde rekor kırdım. Şimdi önümüzde bir Avrupa şampiyonası serüveni olacak. O da İrlanda’da yapılacak. Ağustos ayında yapılacak. Ona hazırlanıyoruz. İnşallah oradan da bir Avrupa şampiyona madalyasını alarak hem Edirne’mizi hem de ülkemizi teslim ederek sevindireceğiz. Orada 5 dalda yarışacağım. Kurbağalama, kelebek gibi branşlar olacak. Kurbağalama benim en iyi branşım olduğu için orada bir rekor kırmayı düşünüyorum” diye konuştu.

Milli takımla birlikte kamplarda efor sarf edeceklerini söyleyen Üstün, “Sabah ve akşam olmak üzere 6 gün 2’şer saat yüzüyoruz. Şimdi 50 metrelik havuzumuz da oldu. Oraya geçeceğiz. Bu süreçte Edirne’de çok olmayacağız gibi. Ankara’da bir kampımız olacak. 15 gün ara ile milli takımla beraber kamplara ve daha sonra şampiyonaya gideceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Milli yüzücü Almanya’ya toplanan paralarla gitti

7 yıldır yüzerek Türk bayrağını gururla dalgalandıran ancak bu süre zarfında sponsor bulamadığı için büyük sorunlar yaşadığını belirten Üstün, Almanya’ya da toplanan paralarla gidebildiğini vurguladı. Üstün, 7 yıldır düzenli bir şekilde elinde tutan bir kurumun olmadığının altını çizerek, “Ben 7 yıldır yüzüyorum. 46 tane madalyam var. Bu zamana kadar altın kız olarak bilindim. Çok şükür hep alnımın akıyla madalyalarla döndüm. İnşallah Avrupa şampiyonasından da böyle dönmeyi planlıyorum. Benim zaten artık Türkiye şampiyonalarında gözüm yok. Daha büyük yerlere gitmek istiyoruz. Darısı 2020 dünya şampiyonasına. Ben Almanya’ya belediyemizin, borsamızın ve Kadın Girişimciler Kurulu’nun destekleriyle gittim. 15 bin lira gerekiyordu. Sağ olsun onlar beni mahcup etmediler. Ben daha söylemeden çorbada bizim de tuzumuz olsun diyerek destek oldular ve ben onlar sayesinde gidebildim. Sponsor konusu bizim için çok büyük bir sıkıntı. Bizim tepeden tırnağa desteğe ihtiyacımız oluyor. Diyetisyenimizden üzerimize giydiğimiz özel mayolara kadar çok fazla desteğe ihtiyacımız oluyor. Ben 7 yıldır üzüyorum ama bu konuda çok da üzgünüm. 7 yıldır kimse elimden tutmadı” şeklinde konuştu.

Kızının en büyü destekçisi annesi

Kızıyla birlikte 7 yıldır tüm başarılarında gururlandıklarını ve Türk bayrağını dalgalandırmaya devam edeceklerine değinen Üstün’ün annesi Sevim Üstün ise, “Çok mutluyuz. Kızımızla gurur duyuyoruz. Derece alsın almasın kızımız bizim başımızın tacı. Ben kızımın derece alacağına inanıyordum. Başardı çok şükür inşallah İrlanda’da aynı başarıyı gösterir. Ben her gün antrenmanlarında beraberim. Kendisine desteğim her zaman var. Tek hedefimiz Türk bayrağını dalgalandırmak. Biz buraya çok zorluklarla dalgalandırmak” dedi. Jale Avyüzen

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

‘Yasalar kadını korumuyor’
Lalapaşa’da Şahinşah şoku
‘MEB sınıfta kaldı’
TTB’den rapor sorusu
O babadan korkunç itiraf
Ziller tatil için çaldı
2023 Eğitim Vizyon Çalıştayı sitemi
Vekil ‘soğanı’ meclise taşıdı
Eşi tarafından öldürülen kadın defnedildi
Çeltikçi de ‘ithalata’ tepkili
“Çocuklarımızın geleceğini karartabilir”
Köprülerin ayakları temizleniyor