Çiftçi, verilen sözlerin uygulanmasını bekliyor
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, 24 Haziran Erken Genel Seçimleri öncesinde seçim beyannamelerinde yer alan tarımın geleceğini ele alarak,“Seçim beyannamelerine pek çok şey yazılır. Önemli olan uygulamadır” dedi.
Yayın Tarihi: 13 Haziran 2018, Çarşamba 07:00
Haberleri

24 Haziran Erken Genel Seçimlerine sayılı günler kaldı. Seçim beyannamelerinde ülke tarımının gidişatını ele alan Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, cumhuriyet tarihinde ilk kez kurbanlık hayvan ithalatının yapıldığını ve devam ettiğini söyledi.

Partilerin seçim beyannamelerinde tarıma ilişkin önemli hedeflerin konulduğunu, önemli olanın ise uygulamada geçerliliğinden söz eden Ergin, “Türkiye'nin geleceği açısından 24 Haziran'da çok önemli bir seçim yapılacak. Seçim meydanları hareketlenmeye başladı. Siyasi partiler, seçim beyannamelerini açıkladı. Vaatler baş döndürücü. Partilerin seçim beyannamelerinde tarıma ilişkin de önemli hedefler, vaatler var. Bu hedefler ne kadar gerçekçi? Ne kadarı uygulanabilir? Cumhuriyet tarihinde ilk kez kurbanlık hayvan ithalatı yapıldı. Uzun yıllardan sonra karkas et ithalatı başladı ve devam ediyor. Hayvancılık sektörü 1980'den sonra en büyük çöküşü son iki yılda yaşadı. Hayvan varlığı azaldı. Tarım ürünleri ihracatının doğrudur. Fakat ithalatı daha çok arttı. Dünyanın en büyük 8. Avrupa'nın en büyük tarım ekonomisine sahip olan Türkiye, son 8 yılda dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı oldu” dedi.

Verilen sözler kendisini uygulamada gösterecek

Seçim zamanlarında tarım sektörünün özellikle önemsendiğini ve bunun bilhassa yapıldığını belirten Ergin, Türkiye’nin potansiyeli yüksek bir ülke olduğunu ve kağıt üzerinde geçen sözlerin uygulama alanının olması gerektiğini söyleyerek, şunları kaydetti: “Tarımla ilgili pek çok yasa çıkarıldı. En önemlisi Tarım Yasası. Yasa'ya göre tarımsal destekler Gayri Safi Milli Hasıla'nın en az yüzde 1'i olması gerekiyor. Tam 14 yıl geçti, yasanın bu maddesine hiç uyulmadı. Türkiye'nin havzalara bölündüğü doğru. Fakat sadece kağıt üzerinde bölündü. Uygulamada somut bir tek adım atılmadı. Tarımsal destekler havza modeline göre değil, eskisi gibi alan bazlı veya prim desteği şeklinde veriliyor. Seçim dönemleri tarım sektörü tarafından çok önemsenir. Çünkü tarımsal destekler bu dönemlerde daha düzenli ödenir. Ürün fiyatı ve desteklemeler daha çok artırılır. Geleceğe ilişkin umutlar tazelenir. Önemli olan kağıt üzerinde hedef belirlemek, söz vermek değil. Seçim beyannamelerine pek çok şey yazılır. Önemli olan uygulamadır. Uygulamaya bakıldığında ise Türkiye'nin sahip olduğu coğrafi konum, iklim şartları, toprak yapısı, doğal kaynakları ve birikimi ile tarımda çok büyük potansiyele sahip. Bugüne kadar tarımsal potansiyel iyi değerlendirilemediği çok açık. Cumhuriyet'in 100. yılına kadar bu potansiyel değerlendirilse Türkiye, gerçekten dünyanın sayılı tarım ülkelerinden birisi olur” Jale Avyüzen

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

‘Yasalar kadını korumuyor’
Lalapaşa’da Şahinşah şoku
‘MEB sınıfta kaldı’
TTB’den rapor sorusu
O babadan korkunç itiraf
Ziller tatil için çaldı
2023 Eğitim Vizyon Çalıştayı sitemi
Vekil ‘soğanı’ meclise taşıdı
Eşi tarafından öldürülen kadın defnedildi
Çeltikçi de ‘ithalata’ tepkili
“Çocuklarımızın geleceğini karartabilir”
Köprülerin ayakları temizleniyor