Kadın bakışıyla gazeteciliği anlattılar
Trakya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünün organize ettiği atölye çalışmaları kapsamında kentte görev yapan kadın gazeteciler, öğrencilerle bir araya geldi. Mesleğin genel anlamda zorluklarının konuşulurken, konuşmacı olarak panele katılan dört kadın gazeteci, farklı bir bakışla meslekte kadın olarak yer almanın durumundan söz etti.
Yayın Tarihi: 23 Nisan 2018, Pazartesi 07:09
Haberleri

Kentte görev yapan gazetecilerin deneyimlerinin paylaşıldığı ve Trakya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümü tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmaları sürüyor. Daha önce de muhabirlerin öğrencilerle ders işlemesiyle çeşitlenen buluşmalarda bu kez kentte aktif olarak çalışan kadın gazetecilerin gözüyle gazeteciliğe bakış konulu panel düzenlendi.

Panele konuşmacı olarak Edirne Hudut Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gönül Uyanıktır, Edirne Ahval Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nevser Eraslan, Edirne Yenigün Gazetesi Muhabiri Jale Avyüzen, , Edirne Ahval Gazetesi Muhabiri Büşra Dengin katıldı.

Radyo Televizyon Programcılığı öğrencisi Tugay Şahin’in açılış konuşmasını yaparak başlatılan programda genel anlamda mesleki deneyimler ve bunların sonuçları öğrencilere aktarıldı.

Acı deneyimlerle gerçekleri anlattı

Meslek büyüklerinden Hudut Gazetesi İmtiyaz Sahibi Gönül Uyanıktır, kadın gazeteci olarak yaşadığı en büyük soruna dair deneyimlerinden örnek verdi. Uyanıktır, aynı yerde çalıştığı bir başka arkadaşıyla evlendiği için işten çıkarıldığını, ancak bunlara rağmen yılmadan bu günlere geldiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Mesleğe Almanya’da Hürriyet Gazetesi’nde başladım. 1985 yılında Edirne’ye geldim ve yerel gazeteciliğe başladım. Ne öğrendiysem yerelde öğrenmeye başladım. Okullu bir gazeteci olmanın tarifi tam olarak sudan çıkmış balık gibi. Hem her şeyi bildiğinizi zannediyorsunuz hem de hiçbir şey bilmiyorsunuz. Çünkü meslekle ilgili bir çalışmanız yok. Ben işin içinde öğrendim mesleği. 1994 yılından bu yana da Hudut Gazetesi’ni devralarak bugüne kadar geldik. Bir kadın gazeteci olarak arkadaşlarımın anlattığı şeyler, mağduriyet ve kadın gazeteci olmanın sıkıntıları konusunda ben tüm bunların somut bir örneğiyim. 1988 yılında Edirne Gazetesi’nden ayrıldıktan sonra Hürriyet Haber Ajansı Edirne Bürosu kurulmuştu. Genel Müdürümün oraya ilk aldığı muhabirdim. 1992 yılında aynı büroda çalıştığım bir arkadaşımla evlendim ve evlenip kadın olduğum işin işten atıldım. Çok severek yaptığım, hayalini kurduğum öğrenmek için Almanyalara gittiğim mesleğim orada sona erdi. Sonrasında ne yapacaktım. Şanslıymışım o dönemki Hudut Gazetesi’nin sahibi Doğan Şuta gazetesini satılığa çıkardı. Ben de gittim bu gazeteye talibim dedim. Sonra anlaştık ve 1994 yılından bu yana da gazetecilik yapıyorum. Bu işin içindeyseniz eğer cinsiyetsiz hale geliyorsunuz. Kadın olduğunuz ancak çocuğunuz varsa anne derken aklınıza geliyor. Yoksa mesleğin içindeki insanlar için kadın ya da erkek olmak hiç önemli değil. Eğer benim gibi bir kazaya uğramadıysanız”

“İşin içinde öğrenilen bir meslek”

Ahval Gazetesi Muhabiri Büşra Dengin, mesleği severek yaptığını ve kariyerini bu işte ilerletip oluşturmak istediğini söyledi. Dengin,  “Bu meslekte henüz bir buçuk yıldır bulunuyorum bu yüzden en tecrübesiz muhabir olarak aranızdayım. Uluslararası ilişkiler mezunuyum ama bu meslekte kariyerime devam etmek istedim. Kendi isteğimle Nevser Hanım’ın yanına gittim ve ben gazeteci olmak istiyorum dedim. Bu alanda eğitim alamadığım için biraz etrafımdaki insanları izleyerek, takip ederek bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Bu nedenle yanımdaki büyükler benim için çok önemli oldu. Eğitim bu alanda elbette ki çok önemli ama biraz da yavaş yavaş işin içerisinde olarak öğrenilen bir meslek” dedi.

“Mücadele ederek var oluyoruz”

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği noktasında kadınların muhabir olarak görev yaptığı kişi sayısının oldukça az olduğunu ifade eden Yenigün Gazetesi Muhabiri Jale Avyüzen, kadın için mücadele edilen bir meslek duruşuyla çalıştıklarını söyleyerek, şunları kaydetti: “Sektörde kadın gazetecinin imajını düşünmeliyiz. Medyanın şu anki duruşu erkek egemen bir sektör olarak ilerliyor. Ben de muhabir olarak yaptığımız işte yaşadığımız sorunları dile getirmek istedim. Öncelikle bu işe başlarken bir sıfır yenik başlıyorsunuz. Bunu bile bile bu işi yapmanız gerekiyor. Erkek egemen bir sektör olduğu için sizi bir plan geride görüyorlar. Kentte de özellikle muhabir olarak çalışan çok az sayıda kadın gazeteci var. Bu işte kadınlar daha çok editör olarak görev alıyor. Muhabir olarak çalışan bir kadın gazeteci iseniz sektördeki diğer kişilerle mücadele içinde bu işi yapıyorsunuz. Örneğin kadın bir çalışan gazeteci olarak sektörde bulunmak mobbinge karşı erkeklere oranla daha sık yaşadığınız bir sorun oluyor. Ben de bunu meslekte yaşayan diğer arkadaşlarımdan yalnızca birisiyim. Ancak kendinizi bu işi yapabilir olarak görüp mücadele ediyorsanız bir süre sonra etrafınızda bir fark ettirme yaratabiliyorsunuz, kendinizi kanıtlamanız gerekiyor. Daha sonra anlıyorsunuz ki bu işi kadınlar da gayet iyi yapabilir. Erkeğin çalışma stili ile aynı olmasa da kadınların da yapabildiğini görüyorsunuz. Hatta bazen bazı konularda kadın muhabirlerin erkek muhabirlere göre daha titiz çalıştığınız söyleyebiliriz”

“Cinsiyetsizliğimizi ilan ediyoruz”

Mesleğe 1994 yılında başlayan ve o günden beri işini severek yaptığını vurgulayan Ahval Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nevser Eraslan, meslekte yer alan kadınların cinsiyetsizliğini ilan ederek çalıştıklarını belirtti. Mesleğin bir takım zorluklarının olduğunu ve bunların başında ekonomik sorunların geldiğini dile getiren Eraslan,  “Mesleğe 1994 yılında başladım. İşimi çok severek yapıyorum. Bu mesleğe girdikten sonra cinsiyetsizliğinizi ilan etmeniz gerekiyor. Benim 8 yaşında bir de oğlum var. Hem annelik hem eşlik hem de topluma karşı gazetecilik vasfını taşıyorsunuz. Tabi ki bunların bedelleri de oluyor. Ama ben gazeteciliğin bir ruh meselesi olduğunu düşünüyorum. Toplumda olan olaylara karşı sessiz kalamayıp araştırmak istiyorsanız o ruhu taşıyorsanız başka bir iş yapamazsınız diye düşünüyorum. Evet, zor mu çok zor. Kesinlikle sıkıntıları olan bir meslek. Ama bu mesleği yapmak istiyorsanız bir şekilde bir yol buluyorsunuz. Ben mesleğe başladığımda meslekte tanıdığım tek gazeteci kadın Gönül Uyanıktır idi. Bizim önümüzde başka da bir örnek yoktu. Kendisinden çok şey öğrendim. Ben alaylı olarak yetiştim bu meslekte ve bu işin içine girdikten sonra asıl olarak bu işi öğreniyorsunuz. Burada verilen eğitim elbette çok önemli ama işin saha kısmı çok farklı. Biz de kadınlar olarak meslekte çok sıkıntılar yaşadık. Ama bunlarla mücadele ederek daha da güçlendik” ifadelerini kullandı.

“Gelenekselleştirmek istiyoruz”

Okulda yapılan atölye çalışmalarıyla öğrencilerin sektördeki kişilerin deneyimlerinden yararlandıklarının altını çizen TÜ Radyo ve Televizyon Programcılığı Öğr. Gör. Nur Yılmaz Ercin, “Bölüm öğrencileri için biraz daha anlamlı olsun istedik. Demokrasinin gelişecekse yerel basının desteklenmesiyle anlamlı hale getirilerek yapılacağına inanıyorum. Yerel medya ne kadar gelişirse demokrasi o kadar gelişecek. Medyanın burada çok büyük bir sorumluluğu var bizim de burada okul olarak sorumluluğumuz var. Yapabileceğimiz şey sadece akademik anlamda ders vermek değil. Bu nedenle öğrenci arkadaşlarımızı sektörde bulunan kişilerle buluşturmayı şimdiden düşündük. Zira şimdiden görüp karar versinler. Önleri ne çok pembe ne kapkara. Sektörde çalışanlar bunları anlatsınlar istedik. Öğrencilerimiz sektörde çalışan kişilerden bunları duyarlarsa çok daha anlamlı hale gelir diye düşündük. Bu nedenle böyle bir çalışma yaptık. Önümüzdeki günlerde de sektördeki arkadaşlarımızı okula davet edeceğiz. Rektörlükten gerekli izni alabilirsek atölye serisi şekilde gelenekselleştirmek  isteriz. Şimdilik izin yazımızın cevabı yok ama kesinleşirse bununla kente bir katkımız olsun isteriz” dedi. Jale Avyüzen

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

‘Yasalar kadını korumuyor’
Lalapaşa’da Şahinşah şoku
‘MEB sınıfta kaldı’
TTB’den rapor sorusu
O babadan korkunç itiraf
Ziller tatil için çaldı
2023 Eğitim Vizyon Çalıştayı sitemi
Vekil ‘soğanı’ meclise taşıdı
Eşi tarafından öldürülen kadın defnedildi
Çeltikçi de ‘ithalata’ tepkili
“Çocuklarımızın geleceğini karartabilir”
Köprülerin ayakları temizleniyor