Ayçiçeği için ekim zamanı
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, bölgenin en önemli tarım ürünlerinin başında gelen ayçiçeğinde ekim için üreticilerin hazırlıklara başladığını söyledi. Üreticilere bereketli bir sezon dileyen Ergin, toprak analizi ve doğru tohum seçilmesi uyarısında bulundu.
Yayın Tarihi: 16 Nisan 2018, Pazartesi 07:05
Haberleri

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, ayçiçeği mesaisi için hazırlıkların başladığını belirtti.

Ayçiçeği ekimi için uygun zamanın geldiğini ifade eden Ergin, “İklim şartları bu şekilde devam ederse bayır arazilerde önümüzdeki hafta ayçiçeği ekimi başlar ve yaklaşık 20 gün içerisinde bölgemizdeki ayçiçeği ekimi tamamlanır” dedi.

Toprak analizinin önemine değine Ergin, “Eskiden çiftçilerimiz bir komşusunda gördüğü gübrenin aynısını kendi tarlasında kullanırdı. Tarladaki toprağın o gübreye ihtiyacı var mı bilinmezdi. Çiftçilerimiz birbirini örnek alırdı şimdi çiftçimiz bilinçlendi ve analiz yaptırıyor ve analiz sonucunda da tarlanın hangi gübreye ihtiyacı olduğu belirleniyor. Bu yöntemle ürünlerinin kalitesinin arttığını gören çiftçilerimiz de toprak analizini yaptırıyor” şeklinde konuştu.

“Tarlanızı ekime iyi hazırlayın”

Birim alandan alınan verimi en yüksek seviyeye çıkarmak için ekim öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar olduğunu anlatan Ergin, şöyle devam etti: “Toprak analizi bu sürecin en önemli parçasıdır. Çünkü analiz sonuçlarına göre toprağın yapısı bilinir. Analizini yaptırmayan çiftçi, toprağını tanımaz. Toprak, ekime iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Tohum yatağı, ekime ne kadar iyi hazırlanırsa, çimlenme de o kadar kolay ve sağlıklı olur. Bu da verime doğrudan etki eder.” Gökhan Zobar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Bir milyonluk destek
Dart’ta hedefi 12’den vurduk
Yeniden Edirne’de
Edirne'de kömür rezervi aranıyor
Ezan yarışması heyecanı
Sınırda FETÖ’cü avı
“Çiftçiye değil şirketlere destek veriyorlar”
‘Belediyecilik insan işidir’
"Sorgulama yoksa hatalar devam eder"
Minik mehteranlardan külliyede konser
"Son 3 yıldır sualtında başarılara imza attık"
‘Enez tarihinde bir ilk’