Yağış üreticiyi sevindirdi
Lalapaşa Ziraat Odası(LZO) Başkanı Secaattin Uyur, hafta sonu bölgede etkili olan yağışların üreticiyi sevindirdiğini söyledi.
Yayın Tarihi: 13 Şubat 2018, Salı 07:05
Haberleri

Lalapaşa Ziraat Odası(LZO) Başkanı Secaattin Uyur, hafta sonu bölgede etkili olan yağışların üreticiyi sevindirdiğini söyledi. Özellikle Lalapaşa’nın yüksek kesimlerinde kar yağışının yoğun şekilde görüldüğünü belirten Uyur, “Yağan kar ekili alanların üzerinde adeta ince bir hava tabakası oluşturup bir yorgan muamelesi yapıyor. Kar yağışı toprağın nemli kalıp bitkilerin sağlıklı büyümesini sağlıyor” dedi.

LZO Başkanı Uyur, bölgede etkisini gösteren kar ve yağmurun gelişme döneminde olan buğdaya iyi geldiğini belirtti.

Suyun tarım için hayati bir önem taşıdığını ifade eden Uyur, “Son zamanlarda istenilen yağışlar olmuyordu. Hava mevsim normallerinin dışında seyir gösteriyordu. Ancak son günlerde Edirne genelinde etkili olan sağanak ve kar yağışı çiftçinin yüzünü güldürdü. Tam zamanında gelen bir yağış oldu. Tarıma ilaç gibi geldi. Buğdayın büyüme döneminde gelen yağış çok faydalı olacak. İnşallah beklenen yağışlar ve hava koşulları olur, üretici istediği verimi elde eder. Tüm üreticilerimize kolaylıklar diliyorum” şeklinde konuştu.

“Örtü vazifesi yapıyor”

Uyur, Lalapaşa’nın yüksek kesimlerinde bulunan köylerde kar yağışının gözlendiğini dile getirdi.

Kar yağışının buğdaya çok iyi geldiğini de vurgulayan Uyur, şöyle devam etti: “Özellikle kar yağışı hububat için son derece faydalı bir yağış biçimi. Yağan kar ekili alanların üzerinde adeta ince bir hava tabakası oluşturup bir yorgan muamelesi yapıyor. Kar yağışı toprağın nemli kalıp bitkilerin sağlıklı büyümesini sağlıyor.” Gökhan Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

‘Yasalar kadını korumuyor’
Lalapaşa’da Şahinşah şoku
‘MEB sınıfta kaldı’
TTB’den rapor sorusu
O babadan korkunç itiraf
Ziller tatil için çaldı
2023 Eğitim Vizyon Çalıştayı sitemi
Vekil ‘soğanı’ meclise taşıdı
Eşi tarafından öldürülen kadın defnedildi
Çeltikçi de ‘ithalata’ tepkili
“Çocuklarımızın geleceğini karartabilir”
Köprülerin ayakları temizleniyor