Uygur Türkleri için imza kampanyası
Haberin Yayın Tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma, 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türk Ocakları Edirne Şube Başkanı Yakup Öz, Çin’in Doğu Türkistan başta olmak üzere bölgede yaşayan Uygur Türkleri’ne yönelik insanlık dışı muamele yaptığını ve bu durumun bir an önce son bulması gerektiğini kaydetti. Öz, konuyla ilgili imza kampanyası başlattıklarını da belirtti.

Çin,  tarafından Uygur Türkleri’ne uygulanan kötü muameleye dur demek için imza kampanyası başlattıklarını söyleyen Türk Ocakları Edirne Şube Başkanı Yakup Öz, politik uygulamalar başta olmak üzere tüm kötü uygulamalara son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Öz, başlatılan imza kampanyasına katılımın önemli olduğunu ve tüm vatandaşların duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: 

“Türk Ocakları Edirne Şubesi ve Genel Merkez olarak Çin'in Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarına son vermesi için imza kampanyasına sizleri davet ediyoruz.Çin’in son yıllarda Doğu Türkistan’da ve yurt dışında yaşayan Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarına ve Uygur Türklerinin haklarının korunması için bir imza kampanyası başlatılmıştır. Türk Ocakları Genel Merkezi ve şubeleriyle birlikte bu kampanyaya destek verecektir. Sizlerin de bu kampanyaya destek vermenizi rica ederiz.

 

Muhaceretteki Uygur Türkleri

Çin devleti son yıllarda özellikle 5 Temmuz Urumçi (2009) katliamından sonra Doğu Türkistan’da ve yurtdışında yaşayan Uygur Türklerine yönelik çeşitli insanlık dışı politikaları uygulamakta. Özellikle, 2016’da bölgeye Çin Komünist Partisi sekreteri olarak atanan ChenQuanguo’nun bölgedeki Nazi tarzı uygulamaları akabinde bölge tamamen polis devleti ve açık hapishaneye çevrilmiş durumdadır. Yurt dışında akrabası olanlar, son yıllarda normal ve hukuki yollardan temin ettikleri Çin pasaportu ile bireysel veya Çin devletine bağlı turizm şirketlerinin seyahat turları ile yurtdışına çıkanlar, özellikle Türkiye başta olmak üzere 26 Müslüman ülkesini ziyaret edenler veya yurtdışına çıkmak için pasaport alanlar sorgusuz sualsiz hapse atılmakta veya Nazi uygulamasını andıran beyin yıkama kamplarında zorunlu politik eğitime tabi tutulmaktadır. Yurtdışında eğitim görenler Mısır örneğinde olduğu gibi zorla geri götürülmekte veya ailesi rehin tutularak dönmesi için baskı yapılmaktadır. Bizler, yurtdışında yaşayan bir grup Uygur Türkleri olarak, Çin devleti ve hükumetinden aşağıda belirtilen insanlık dışı uygulamaları acilen kaldırmasını, Çin anayasası ve diğer ilgili yasalarında taahhüt edilen haklarının bir an önce sağlanmasını talep ediyoruz. Aynı zamanda uluslararası toplumun bize destek vererek işbu kampanyayı imzalamasını rica ediyoruz.

 

“Beyin yıkama kampları kapatılmalıdır”

Çin devleti kendi yasalarına ve taraf olduğu uluslararası antlaşmalara aykırı olan ‘Politik Eğitim/Beyin Yıkama Kamplarını’ kapatmalıdır.  Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin yurtdışına seyahat yasağını ve yurtdışındaki Doğu Türkistanlıların memleketlerine dönüş, akraba ziyareti engeli kaldırılmalıdır. Yurtdışında yaşayan Doğu Türkistanlılar ile bölge halkı arasındaki para gönderme, posta, telefon, haberleşme engeli kaldırılmalı ve işbu hakkı saklı tutmalıdır. Yurtdışında akrabası olanlara yönelik denetim ve gözetim kaldırılmalı, en temel hakkı olan iletişim ve haber alma özgürlüğü sağlanmalıdır. Yurtdışında yaşayan Uygur Türklerine yönelik uzaktan kontrol ve gözetimi kaldırmalı, ailesini ve akrabalarını rehin tutma politikasından bir an evvel vazgeçmelidir. Uygur Türklerinin şahsi bilgisayarlarını ve cep telefonlarını gerekçesiz kontrol etme uygulamasını kaldırmalıdır. Uygur Türklerinin evlerine yönelik zorunlu ziyareti, gerekçesiz baskınları ve Uygur-Çinli zorunlu akrabalaşma uygulamasına son vermelidir” Jale Avyüzen

 

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55