Siber saldırılara karşı güvenlik eğitimi
Edirne’de hayata geçirilen "Sağlıkta Siber Güvenlik Eğitimi" projesi kapsamında sağlık çalışanları siber güvenlik konusunda eğitiliyor. Siber saldırıların son yıllarda her alanda arttığını belirten Edirne Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, verilen eğitimlerin güvenliğin ve gizliliğin sağlanması açısından çok önemli olduğunu kaydetti.
Haberin Yayın Tarihi: 28 Kasım 2017 Salı, 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından finanse edilen proje kapsamında siber güvenlik uzmanları, hastanelerin bilgi işlem personeli ve sağlık yöneticilerini güvenlik, veri gizliliği, siber saldırı gibi konularda bilgilendiriyor.

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen eğitimler kapsamında Siber Güvenlik Uzmanı Barış Çeliktaş katılımcıları internet güvenliği ve siber saldırılar konusunda kapsamlı şekilde bilgilendiriyor.

Edirne Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, sağlıkta siber güvenliğin kişisel verilerin korunması açısından önemli olduğunu söyledi.

Kişioğlu, projenin ilk etabı kapsamında bilgi işlem personelinin 5 gün boyunca eğitim aldığını 4 gün boyuncada sağlık yöneticilerinin eğitileceğini belirtti.

 

“İşlemlerin hepsi dijital ortamda”

Günümüz dünyasında tüm işlemlerin elektronik ortamda yapıldığını vurgulayan Kişioğlu, "Kurumlar bilgilerini elektronik ortamda bulundurmakta ve bu bilgileri bilişim sistemleri altyapısını kullanarak işlemekteler. Bu durum iş ve işlemlerin elektronik ortama taşınmasını gerektirmekte ve bu noktada kurumsal verilerin korunması kadar kişisel verilerin ve tabi ki kişisel sağlık verilerinin korunması büyük önem kazanmaktadır. Kişisel sağlık verileri, kişinin doğumu öncesinden ölümüne kadar geçen süreyi kapsayan sağlık bilgilerinin tümüdür. Sağlık kayıtlarının dijital ortama aktarılması sağlık hizmetlerinin etkin sunumunda çok önemlidir. Bunun yanında kişisel sağlık verilerine yönelik gizliliğin sağlanması da bir o kadar önemlidir" şeklinde konuştu.

"Çalışanlar yeterli bilgiye sahip olmalı"

Siber saldırılar karşısında yönetici ve bilgi işlem çalışanlarının yeterli birikime sahip olmaları gerektiğini ifade eden Kişioğlu, şöyle devam etti: "Sağlık sisteminde bilginin işlenmesi ve depolanmasında yetkili olan tüm personelin bilgi güvenliği konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Ayrıca yöneticilerin ve teknik personelin olası riskleri ve alınması gereken tedbirleri bilmesi, acil durumlarda verilerin kurtarılması için gerekli işlem basamakları konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmaları büyük önem arz etmektedir."

Proje Koordinatörü Emine Aydın Özgür de siber güvenliğin önemine değinerek, özellikle sistemlere yönelik yapılan sızmaların nasıl yapıldığı konusunda bilgi işlem personelinin ayrıntılı olarak bilgilendirildiğini kaydetti. Gökhan Zobar

 

 

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55