​​​​​​​Her şey KOAH’sız hayatlar için
Edirne Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, kısa adı KOAH olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın dünyada giderek yaygınlaştığını belirterek, 40 yaş üstü her 5 kişiden birinin KOAH hastası olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 16 Kasım 2017, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne’de, 15 Kasım Dünya KOAH Günü etkinlikleri kapsamında  “Havamızı koruyalım KOAH' sız yaşayalım” temasıyla Edirne Kent Ormanı’nda yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe, Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu sağlık müdürlüğü, gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğü çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Edirne Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, yürüyüş öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, KOAH’ın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Kişioğlu, kısa adı KOAH olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, KOAH’la ilgili farkındalık oluşturmak için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

 

Sorumlu kirli hava ve sigara

 

KOAH’ın temel nedeninin kirli hava soluma ve sigara kullanımı olduğunu dile getiren Kişioğlu, şunları kaydetti: “KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir.

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalık genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve kendini uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam ile göstermektedir. Bu belirtiler hastalık ilerledikçe artmaktadır. Hastalık spirometeri diye adlandırılan basit bir nefes ölçüm testi ile kolayca teşhis edilmektedir.

KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır. Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, ortam havasının temiz tutulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması, hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçların önlenmesinde önemli adımlardır.

Gelecek nesillerimiz için herkesin el birliği içerisinde temiz hava ortamını sağlaması ve koruması gerekmektedir. Solunan ortam havasını temiz tutarak KOAH’tan korunabilirsiniz.”

 

Sağlıklı yaşam önerdiler

Yürüyüşe katılan Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler ise sağlıklı ve düzenli yaşamın hastalıklardan korunmada önemli olduğunu söyledi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da hava kirliliğinin hastalık üzerindeki etkisine değinerek temiz hava ve temiz çevre için çalışılması gerektiğini vurguladı. Gökhan Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yumurta zammına tepki
Edirne Kırmızısı Doğduğu Topraklara Geri Döndü
KYK İddiası Asılsız Çıktı
Cin: “Aile işletmeleri bitirildi”
Devletten çeltiğin tonuna bin lira daha
Çeltik ambarı İpsala Ovası'nda çeltik hasadı etkinliği
“Süt Konseyi işlevini yitirmiştir ve kapatılmalıdır”
ÇKS’de son başvuru 31 Aralık
“Sofralardaki yangın sansürle kapanmaz”
Büyük Sinagog caz sanatçılarını ağırlayacak
“Vatandaşın giderleri artarken bankaların gelirleri artıyor!”
Kayıcı Rektör Tabakoğlu’na kitap takdim etti