Yunan, kaçakları Bulgaristan’a yöneltti
Edirne Emniyet Müdür Ceylan, Yunanistan’ın göçmen kaçakçılığı mücadelesinde mükemmel teknoloji kullandığını belirterek kaçakların Bulgar sınırına yöneldiğini kaydetti.
Yayın Tarihi: 10 Kasım 2012, Cumartesi 10:13
Gündem Haberleri

 Yasa dışı yollarla Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmeye çalışan kaçakların, Yunanistan sınırında artırılan güvenlik önlemleri nedeniyle Bulgaristan'a yöneldikleri bildirildi.

Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Edirne Polisevi'nde düzenlediği basın toplantısında, son yıllarda Yunanistan sınırında alınan güvenlik önlemleri nedeniyle kaçakların geçiş denemelerini Bulgaristan sınırına kaydırdığını söyledi.

Yunanistan'ın sınırda göçmen kaçakçılığıyla mücadelede teknik olarak mükemmel bir teknoloji kullandığını ifade eden Ceylan, "7-8 bin sınır polisi görevlendirmişler, termal kameraları var. Gece görüş dürbünleri, tel örgüleri var ve helikopterleri uçuyor. Oradan bir su dahi sızmıyor. O noktada güvenliği çok sıkı tutuyorlar. Şimdi kaçaklar Avrupa'ya geçiş denemelerinde Bulgaristan'a ağırlık verdiler. Bulgaristan üzerinden de geçirtmemeye çalışıyorlar ama bu güzergahı deniyorlar" şeklinde konuştu.

Ceylan, Bulgaristan sınırında yakalamaların artmaya başladığını vurgulayarak, "Ege Denizi'nde gemilerin batmasından sonra onlar orayı sıkıştırınca böyle köşe kapmaca oynuyoruz" ifadesini kullandı.

 

-"Gece ay yoksa göremiyoruz"

 

Kaçakların Türkiye'ye girişlerinin engellenmesine yönelik yapılacak çalışmaların önemine değinen Ceylan, şunları kaydetti:

"Şanlıurfa sınırımız 900 kilometre. Suriye ve Irak'a 100-150 kilometre sınırımız var. Kilis, Hatay var. Orada hiçbir engel yok. Karşı tarafta zaten muhatap yok. 50 metre arayla iki tel örgünün arasında mayınlı arazi var. Belirli yerlerde taştan yapılmış kulübelerde askerler bekliyor, 'Gece ay yoksa biz bir şey göremiyoruz' diyorlar."

Ceylan İran, Irak ve Suriye sınırlarının çok iyi tutulması gerektiğini ifade ederek, teknolojik kameralar ve fiziki engellerle kaçakların ülkeye girmelerini önlemek gerektiğini dile getirdi.

Yakalanan kaçakların barındırılması ve geri gönderilmesinde de sorun yaşadıklarını anlatan Ceylan, Türkiye'ye giren kaçakların çoğunun üzerinde hiçbir kimliğin çıkmadığını, yakalanan bu kişilerin büyükelçilik ve konsoloslukları bulunan ülkelere teslim ettiklerini bildirdi.

Ceylan, elçilikleri olmayan kaçakların yasa gereği 2-3 gün tutulduktan sonra bir adrese yerleştirdiklerini kaydederek, bu kişilerin daha sonra tekrar aynı şahıslarla irtibata geçerek geri geldiklerini söyledi.

 

Talikalara gece trafik yasağı

 

Ceylan, kentte gezen başıboş atların trafiği aksattığını ve bu noktada yapılan çalışmalarla sorunun azaltıldığını söyledi.

Basit yapılı bir at arabası olarak nitelenen talikaların da akşam saatlerinde trafiğe çıkılmasına müsaade etmeyeceklerini anlatan Ceylan,

"Yaklaşık 900 kiloluk atlar birine çarparsa zarar verir. Bu yüzden talikaların akşam saatlerinde trafiğe çıkmasına müsaade edilmeyecek. Kurala uyulmazsa talikayı bağlayıp atı sahibine vereceğiz" diye konuştu."Yaklaşık 900 kiloluk atlar birine çarparsa zarar verir. Bu yüzden talikaların akşam saatlerinde trafiğe çıkmasına müsaade edilmeyecek. Kurala uyulmazsa talikayı bağlayıp atı sahibine vereceğiz" diye konuştu.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
Gürkan, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladı
Duvar da, yol da tehlikeli
Gökerküçük’ten tabela tepkisi
Kadripaşa’da ‘afete hazır ol’ eğitimi
Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Edirne Giyim personel arıyor
Öğrencilerden bilim fuarı
“Obezite Kovid-19 için ‘risk faktörü’ oluşturuyor”
“Dolu çiftçiyi vurdu; zarar acilen karşılanmalı”
Tercan: “Ziyaretlerimiz, çalışmalarımız aralıksız sürüyor”
Aksal: ‘Kadınsız 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşamayız’