Edirneli kadınlar merkeze kavuşuyor
Edirne Belediyesi ve Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliğinde İlhan Koman Kültür Evi ve Kadın Merkezi açılacak. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 13 Kasım Çarşamba günü resmi açılışı yapılacak olan İlhan Koman Kültür Evi ve Kadın Merkezi’ni ziyaret etti.
Yayın Tarihi: 10 Kasım 2012, Cumartesi 10:10
Edirne Haberleri

 Merkezde kadınlarla bir araya gelip sohbet eden Sedefçi, Kadın Lokali ile Kültür ve Gençlik Merkezi projelerinin de 2013 sonuna kadar tamamlanacağını müjdeledi.

Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, kentte yaşayan tüm kadınların farkındalığını artırarak kadının ekonomik, sosyali kültürel ve politik yaşam içinde yer almasını sağlamak ve kadının özgür iradesi ile söz sahibi olarak kadının toplum içindeki karar mekanizmasını güçlendirmek amacıyla bir vizyon belirledi. Bu vizyon kapsamında Edirne Belediyesi ile işbirliği içinde olarak Bostanpazarı semtinde tarihi bir ev tespit ederek bu evin Kültür Evi ve Kadın Merkezi olması için girişimlere başladı.

 

Merkeze, İlhan Koman’ın adı verildi

 

Kadınların girişimleri sonucu proje faaliyete geçti ve Edirne Belediyesi’nin de katkılarıyla tarihi evin restorasyonu ve düzenlenmesi yapıldı. Dünyaca ünlü Edirneli heykeltıraş İlhan Koman’ın adının verildiği projenin tamamlanmasına az bir süre kala Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Bostanpazarı semtindeki İlhan Koman Kültür Evi ve Kadın Merkezi’ni ziyaret etti. Merkezin son halini inceleyen Sedefçi, kadınlarla bir araya gelerek sohbet etme imkânı da buldu. Kadınları, girişimciliklerinden ötürü tebrik eden Sedefçi, Edirne merkezdeki 24 mahallede yaşayan kadınların bu merkezde toplanarak kent hayatına katkı sağlayacak düşünceler üreteceklerini belirtti.

 

“Kadınlara borcumu ödemeye başladım”

 

2009 Yerel Seçimleri’nde Edirne’de yüzde 58 oy aldığını ve bu oyların büyük çoğunluğunun da kadınlardan geldiğini ifade eden Sedefçi, “Ben kendimi kadınlara borçlu hissediyorum ve bu borçları da yavaş yavaş ödemenin vermiş olduğu sevinci yaşıyorum. Öncelikle tarihi nitelik taşıyan binamıza hayat verdik. Sonra da Belediye Meclisi’nden onaylatarak devrini gerçekleştirdik. Burada 24 mahallenin de kadını bir araya gelerek beraber düşünceler üreterek kent yaşamına katkı sağlayacak” dedi.

Aralık ayında kooperatif evleri bölgesine yapılacak olan Kadınlar Lokali’nin temelinin atılacağını ve ayrıca yine bu bölgeye Kültür ve Gençlik Merkezi yapacaklarını ifade eden Sedefçi, “Bu iki projemizi de 2013 sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Dönem Sözcüsü Ayten Sünnetçiler de hayata geçirecekleri merkezle birlikte kadının ekonomik ve sosyal alanda daha da güçleneceğini ve tüm kadınları merkezlerine beklediklerini belirtti.

Sedefçi, daha sonra kadınlarla bir süre sohbet etti. İlhan Koman Kültür Evi ve Kadın Merkezi’nin resmi açılışı, 13 Kasım Çarşamba günü saat 14.30’da yapılacak.Sedefçi, daha sonra kadınlarla bir süre sohbet etti. İlhan Koman Kültür Evi ve Kadın Merkezi’nin resmi açılışı, 13 Kasım Çarşamba günü saat 14.30’da yapılacak.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Küçünlü köyü karantina da
Edirneliler haritadaki ‘kırmızı’ rengini değiştirmek istiyor
TÜ'nin çalışkan uzmanı profesör oldu
Uzmandan ‘mutant virüs riski’ uyarısı
Asyaport'tan Avrupa'ya 5 direkt servis
Genç kadın koronadan öldü
3 bin pehlivana aşı talebi
Eczaneler normale dönüyor
İl Genelden “kırmızı” hassasiyet
Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Saray Spor Tesisleri pislik içinde
Haftalık vaka sayısı oranı ‘107,43’