Balkan kökenlilerde MS riski
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Yahya Çelik, Multipl Skleroz (MS) hastalığının Kuzey Amerika ve İskandinav ülkelerinde yaşayan kişilerde görülme riskinin daha fazla olduğunu, Balkan kökenli vatandaşların da bu risk grubunda olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 09 Kasım 2012, Cuma 09:58
Sağlık Haberleri

 Trakya Üniversitesi'nde her perşembe günü gerçekleştirilen sağlık toplantılarının bu haftaki konusu MS hastalığı oldu. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin eski Başhekimi olan Nöroloji Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Yahya Çelik, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda hastalık hakkında bilgiler verdi. MS hastalığının beyni ve omuriliği tutan özbağışıklık hastalığı olduğunu belirten Çelik, genç ve erişkinlerde nörotravmanın ardından en sık görülen nörolojik bozukluğun MS olduğunu kaydetti. Çelik, MS hastalığının sinir sistemindeki farklı bölgelerin farklı zamanlarda birbirinden etkilenmesi sonucu meydana geldiğini ve kadınlarda görülme oranının erkeklere oranla 2,5 kat daha fazla olduğunu ifade etti.

 

'Sıcak MS hastalığını tetikler'

 

MS hastalığının genellikle 18 ila 50 yaş arası kişilerde görüldüğünü ve Kuzey Amerika ile

İskandinav ülkelerinde daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Çelik, şunları söyledi:

"Asya ve Afrika ülkelerinde MS hastalığına yakalanma riski daha düşükken, kuzey ülkelerinde bu risk daha fazla. Çünkü Kuzey Amerika ve İskandinav ülkelerinde güneş daha az etkili olduğu için bu ülkelerde yaşayan insanlarda D vitamini eksikliği görülüyor. Ayrıca genetik ve çevresel faktörler de MS hastalığında belirleyici etken. Hastalığın belirtileri; bulanık görme, ayaklarda uyuşma ve karıncalaşma, sık idrara çıkma, idrar tutamama ve kaçırma gibi belirtiler. MS, atak denilen şikayetlerle geliyor. Sıcak ortamlar bu hastalığı tetikler."

MS hastalarının günlük yaşamda grip ve nezle gibi enfeksiyonel hastalıklardan korunması gerektiğini ve çürük dişlerden bir an önce kurtulmaları gerektiğini ifade eden Çelik, "Bu hastalığın ürolojik ve psikolojik etkileri de olabiliyor. Bu nedenle fizyoterapi uygulayıp, sık sık egzersiz yapmalılar" dedi.

 

Balkan kökenliler MS riski altında

 

MS hastalığının kuzey ülkelerinde görülme sıklığı yüz binde 200 iken, bu rakamın Almanya'da yüz binde 100 ve Türkiye'de ise yüz binde 60 olduğunu belirten Çelik, "MS hastalığının Balkan kökenli vatandaşlarda görülme riski daha fazlayken, bu risk Hint ve Roman kökenli vatandaşlarda daha az" diye konuştu.

MS hastalığı için alternatif tıp hakkında bilinen yanlışlara da değinen Çelik, şunları söyledi:

"Bazı bitki çaylarının MS hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Oysaki bazı çaylar karaciğer enzimini yükselttiği gibi, bozuyor da. Bu gibi şeyleri tüketirken dikkatli olunmalı. Hekime danışılmalı. Keşke alternatif tıp konusunda bakanlık nezdinde bir enstitü kurulsa. Çoğunun mutlaka faydası vardır ancak belli bir süzgeçten geçirilmeli."

Çelik ayrıca, 13 Kasım Salı günü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık Toplantı Salonu'nda MS hastalarıyla bir araya gelerek hastalara eğitim vereceğini belirtti.Çelik ayrıca, 13 Kasım Salı günü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık Toplantı Salonu'nda MS hastalarıyla bir araya gelerek hastalara eğitim vereceğini belirtti.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Erikli’deki itfaiye araç ve ekipleri yaz sezonu teyakkuzda olacak
Cengizhan Şimşek, başpehlivan oldu
ikiz kardeşler rakip oldu
Yarı finalde İsmail Balaban ile Cengizhan Şimşek eşleşti
Selim Ağa, ağalığı bırakmadı
Balaban Yarı Finalde
Edirne’den Zakkum geçti
Çeyrek finale yükselen 8 başpehlivan belli oldu
Şaban Yılmaz 45 yaşında Kırkpınar'a veda etti
İlk gün sonuçlarıyla farklı bir Kırkpınar yaşandı
Gürbüz, ikinci turda rakibi Yeşil Yeşil'e elendi
Yeşil Yeşil'den çarpıcı açıklamalar