Komşudan 400 tarihi eser gelecek
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Edirne’deki Türk İslam Eserleri Müzesi’nin açılışında, yasa dışı yollarla yurtdışına çıkarılmış eserlerin peyderpey iadesinin devam ettiğini vurguladı.
Yayın Tarihi: 08 Kasım 2012, Perşembe 10:27
Gündem Haberleri

 Bulgaristan’da bulunan Türk tarihi eserlerinin bir kısmını Türkiye’ye getirmek üzere Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya giden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Edirne’de Türk İslam Eserleri Müzesinin açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Günay, açılışta yaptığı konuşmada, Bulgaristan’da bulunan 400 kadar Türk tarihi eserinin 2013 yılı başına kadar ikili anlaşmalar gereği Türkiye’ye getirileceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bulgaristan temasları dönüşü Selimiye Camisi yanında bulunan ve restorasyonu tamamlanan Türk İslam Eserleri Müzesinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılış için Bulgaristan dönüşü Edirne’ye gelen Bakan Günay’ı Edirne Valisi Hasan Duruer ve diğer yetkililer karşıladı. Açılışta bir konuşma yapan Bakan Günay, “Bulgaristan’la son zamanlarda Kültür Bakanlığı olarak ortak önemli anlaşmalar imzalıyoruz. Türkiye ve Bulgaristan’da karşılıklı kültür merkezleri açılması konusunda yeni bir anlaşmayı imzaladık. Daha önce de yasa dışı yollarla yurtdışına çıkarılmış olan eserlerin iadesi konusunda bir işbirliği anlaşması imzalamıştık. Bu çerçevede Bulgaristan’da son zamanlarda sınır kapılarında yakalanan ve Türkiye’ye ait olduğu belirlenen bazı eserler var. Onların Türkiye’ye iadesi konusunda bir girişimimiz vardı. 400 kadar tarihi eserin yılbaşından önce Türkiye’ye geleceğini tahmin ediyorum. Biz bu gün 20 kadar eser aldık, içinde bir heykel, kandil ve sikkeler var. Bulgaristan Kültür Bakanı ile birlikte bir protokol yaparak bu eserleri getirdik ve Edirne müzesine bırakacağız. Bunun arkası gelecek, son yıllarda en son 125 yıl önce ülkemizden götürülen Troya hazinelerinin bir miktarını ABD’den getirmiştik. Bu gayretlerimiz devam edecek. Bulgaristan’a bu vesile ile gitmiştik, dönüşte de bu müzenin açılışını yapıyoruz” dedi.

Bakan Günay açılıştan sonra müzeyi gezdi ve daha sonra Edirne’den ayrıldı.Bakan Günay açılıştan sonra müzeyi gezdi ve daha sonra Edirne’den ayrıldı.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
Gürkan, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladı
Duvar da, yol da tehlikeli
Gökerküçük’ten tabela tepkisi
Kadripaşa’da ‘afete hazır ol’ eğitimi
Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Edirne Giyim personel arıyor
Öğrencilerden bilim fuarı
“Obezite Kovid-19 için ‘risk faktörü’ oluşturuyor”
“Dolu çiftçiyi vurdu; zarar acilen karşılanmalı”
Tercan: “Ziyaretlerimiz, çalışmalarımız aralıksız sürüyor”
Aksal: ‘Kadınsız 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşamayız’