Bakan Yazıcı:“Pazarkule de yenilenecek”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yenilenecek sınır kapıları arasında Pazarkule’nin de bulunduğunu belirterek yaptığı sunumda 2012'nin 8 aylık döneminde yakalanan kaçak akaryakıt miktarının 32 bin ton olduğunu, böylece yaklaşık 91 milyon liralık vergi kaybının önlendiğini bildirdi.
Yayın Tarihi: 07 Kasım 2012, Çarşamba 09:54
Gündem Haberleri

 Yazıcı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığın 2013 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı. Bakan Yazıcı, dinamik bir yapıya sahip olan Gümrük ve Ticaret Mevzuatı'nın günün koşulları ve yararlananların ihtiyaçlarına uygun biçimde sürekli güncellendiğini söyledi.

Kağıtsız beyan uygulamasına tüm gümrük idarelerinde geçildiğini bildiren Yazıcı, şu bilgileri verdi:

"Gümrük idaresince güvenilirliği onaylanmış firmaların, ihracatta gümrük beyannamesini elektronik ortamda gümrüğe göndermeleri sağlandı. Bu uygulamayla dış ticaret erbabının, gümrük işlemlerini gümrüğe gelmeksizin kendi ofisinden yapabilmeleri imkanı sağlamış, gümrüklerde iş yoğunluğu ve beklemeler azalmıştır. Gümrük işlemlerinin aracısız yapılması sağlanmış ve kırtasiyecilik azalmıştır. Gümrük işlem maliyetleri minimize edilmiş, böylece firmalarımızın rekabet güçlerinin arttırılmasına destek sağlanmıştır."

Bakan Yazıcı, "Tek Pencere"nin gümrük işlemlerinin tamamlanabilmesi için diğer kamu kurumlarından izin ve onay alma zorunluluğu bulunan yükümlülerin; bilgi ve belgeleri tek bir giriş noktasından sunmalarına, cevaplarını ise yine aynı noktadan alabilmelerini sağlayan proje olduğunu söyledi.

Gümrük kapılarını artan dış ticaret hacmine cevap verebilecek biçimde, teknolojinin imkanlarıyla donatmak ve her bakımdan sağlıklı bir altyapıya kavuşturmak üzere yenilediklerini ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:

"Yap-İşlet-Devret modeliyle Gürbulak, İpsala, Cilvegözü, Habur, Kapıkule, Hamzabeyli ve Sarp Gümrük Kapıları yenilenerek hizmete açıldı. Nusaybin Gümrük Kapısı'nın ise inşaat çalışmaları tamamlandı. Yenilenme çalışmaları Akçakale, Karkamış, Öncüpınar, Yayladağı, Ali Rıza Efendi (Ovaköy), Posof/Türkgözü, Pazarkule, Dereköy Gümrük Kapıları ile Erenköy Lojistik Merkezi ve Gümrük Tesisleri'nde devam ediyor. Çıldır/Aktaş, Dilucu, Kapıköy ve Esendere Gümrük kapıları ile Halkalı Gümrüklerinin, modern ve ülkemize yakışır bir yapıya kavuşturulması amacıyla protokol ve anlaşmalar onaylanmış, proje ve yapım süreçleri başladı."

Irak ile Türkiye arasında hali hazırda faal olarak sadece Habur-İbrahim Halil Kara Hudut Kapısı'nın iki ülke arasında giderek artan ticaret hacmini ve yolcu trafiğini karşılamakta yetersiz kaldığını dile getiren bakan Yazıcı, son dönemde Suriye'deki karışıklıklar nedeniyle mevcut Habur Kara Hudut Kapısı'nın yükünün arttığını ve kapının talebi karşılayamaz hale geldiğini ifade etti.

 

-"İlk kez Tren Tarama X-Ray Sistemi kuruldu"-

 

Irak, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri ile olan dış ticaretin olumsuz etkilenmesi üzerine alternatif geçiş noktaları arayışlarının en kısa zamanda sonuçlandırılmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Bakanlığımızca, İçişleri Bakanlığınca kara hudut kapısı ilan edilen Derecik, Üzümlü, Gülyazı ve Aktepe'de Gümrük Müdürlükleri kurulması çalışmaları sürdürülmektedir. Ayrıca, bölge ekonomisine ve dış ticaret erbabına katkı ve kolaylık sağlanması amacıyla, iç gümrük olarak Niğde, Iğdır ve İstanbul'da Muratbey Gümrük Müdürlüğü kurulması çalışmalarına devam ediliyor" diye konuştu.

Yazıcı, Bakanlık olarak bir taraftan ticareti kolaylaştırmak amacıyla projeleri hayata geçirirken, diğer taraftan da kaçakçılıkla etkin şekilde mücadele edildiğinin altını çizerek, "Uyuşturucu madde, silah ve çay-tütün kaçakçılığının engellenmesi için önemli bir araç olan detektör köpek kapasitesi 2 yılda yüzde 80 oranında artırıldı. Detektör köpek sayısı 55 oldu. AB Mali İşbirliği 2008 yılı programlaması kapsamında Kapıköy'e 1 adet Türkiye'nin ilk Tren Tarama X-Ray Sistemi kurulması çalışmaları tamamlandı. Sistemin yıl sonu itibarıyla hizmete alınması planlanıyor" dedi.

 

-"17 milyon liralık hayali ihracat ortaya çıkartıldı"-

 

Bu yılın uyuşturucuyla mücadelede son derece başarılı geçtiğini anlatan Bakan Yazıcı, şöyle konuştu:

"Her yıl artan mücadelelerle 2010'da 43 milyon 803 bin lira, 2011'de 60 milyon 582 bin lira değerinde uyuşturucu yakalanmışken, bu yılın 10 aylık döneminde rakam 94 milyon 800 bin lira oldu. 2011'de 459 kilo eroin yakalanmışken, 2012'nin 10 aylık bölümünde 1 ton 82 kilo eroin yakalandı. Bu yılın ilk 10 ayında, 133 kilogram kokain, 236 bin adet ecstasy, 30 kilogram metamfetamin, 53 kilogram sentetik esrar ele geçirildi. Aynı dönemde 101 milyon lira değerinde elektronik eşya, 42,9 milyon lira değerinde tütün ve alkol ürünleri, 43,5 milyon lira değerinde araç, 72,4 milyon lira değerinde çeşitli eşya yakalandı. Bunların toplam değeri ise 489 milyon 700 bin lirayı buldu."

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın kaçakçılıkla mücadelenin yanı sıra her türlü yolsuzluk ve usulsüzlükle mücadele ettiğini de belirten Yazıcı, bu yıl yapılan çalışmalarda 17 milyon 458 bin lira değerinde hayali ihracat olayını ortaya çıkartıldığını, 13 milyon lira değerinde sahte belgelerle yapılan gümrük vergi tahsilatı usulsüzlüğünün önlendiğini ve Gümrük İdaresine verilen 9 milyon 185 bin 133 liralık teminat mektubu sahteciliğinin ortaya çıkartıldığını bildirdi.

 

-"31 bin 48 mükellef denetlendi"-

 

Kamuoyunda yoğun bir şekilde yer alan akaryakıt kaçakçılığının hem çok boyutlu bir sorun hem de nedenleri ve ortaya çıkış şekilleri itibariyle farklı bileşenleri bünyesinde barındırdığını vurgulayan Bakan Yazıcı, şu bilgileri verdi:

"2011 yılında akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede yapılan etkin çalışmalar neticesinde yakalama miktarı 37 bin 269 ton oldu. 2012'nin 8 aylık döneminde yakalanan kaçak akaryakıt miktarı 32 bin tonu buldu. Böylece yaklaşık 91 milyon liralık vergi kaybı önlendi. Geçen yıl akaryakıt sektöründe toplamda denetlenen mükellef sayısı 31 bin 48 ve kesilen ceza miktarı da 2 milyon 685 bin lira oldu. Bu yılın ilk 6 ayında ise 'akaryakıt ve 10 numara yağla ilgili yaygın ve yoğun denetimler' çerçevesinde 3 bin 974 firmaya 1 milyon 122 bin lira ceza uygulandı.""2011 yılında akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede yapılan etkin çalışmalar neticesinde yakalama miktarı 37 bin 269 ton oldu. 2012'nin 8 aylık döneminde yakalanan kaçak akaryakıt miktarı 32 bin tonu buldu. Böylece yaklaşık 91 milyon liralık vergi kaybı önlendi. Geçen yıl akaryakıt sektöründe toplamda denetlenen mükellef sayısı 31 bin 48 ve kesilen ceza miktarı da 2 milyon 685 bin lira oldu. Bu yılın ilk 6 ayında ise 'akaryakıt ve 10 numara yağla ilgili yaygın ve yoğun denetimler' çerçevesinde 3 bin 974 firmaya 1 milyon 122 bin lira ceza uygulandı."

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
Gürkan, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladı
Duvar da, yol da tehlikeli
Gökerküçük’ten tabela tepkisi
Kadripaşa’da ‘afete hazır ol’ eğitimi
Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Edirne Giyim personel arıyor
Öğrencilerden bilim fuarı
“Obezite Kovid-19 için ‘risk faktörü’ oluşturuyor”
“Dolu çiftçiyi vurdu; zarar acilen karşılanmalı”
Tercan: “Ziyaretlerimiz, çalışmalarımız aralıksız sürüyor”
Aksal: ‘Kadınsız 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşamayız’