Balkan Savaşları panele taşındı
Araştırmacı Yazar Kocamemi ;"Savaşı kazanırken yapılan kahramanlıklara söyleyecek sözümüz olamaz.”
Yayın Tarihi: 06 Kasım 2012, Salı 10:00
Gündem Haberleri

 Edirne Halk Eğitim Merkezi ve Şükrü Paşa Kültür ve Dayanışma Derneğinin ortaklaşa olarak düzenledikleri "100. Yılında Balkan Savaşı" konulu panel Halk Eğitim Merkezi salonunda yapıldı.

Cengiz Bulut'un yönettiği panelde konuşan Araştırmacı-yazar Fazıl Bülent Kocamemi Balkan savaşının pek çok kimsenin dediği gibi büyük bir yenilgi olduğunu, ancak bu meselenin böyle basite indirgenmesini ve neredeyse görmezden geliniyor olmasının kendisini fazlasıyla yaraladığını ifade ederek;" Yenilginin nedenleri üzerinde konuşmak beni aşar. Bu nedenler birden çoktur. Siyasidir, askeridir, sosyolojiktir ve bu konunun uzmanları varken bana söz düşmez. Ancak Balkanları, Balkanlarda yüzyıllarca süren Türk Varlığını, Türk olmayan halklarını incelemek benim ufkumu açtığı için her geçen gün derine inmeye çalıştım. "dedi.

Kocamemi, kendisinin Balkan kökenli olması nedeniyle Türk ve Müslüman ahaliyle iç içe yaşamanın verdiği imkanlar nedeniyle de Boşnaklar, Pomaklar, Ulahlar, Batı Trakyalılar, Kosavalılar, Arnavutlar, Makedonyalılar, Tuna boylarından göçe zorlanan muhacirler ve mübadiller nedeniyle onlarla birlikte olduğunu, onların acılarıyla büyüdüğünü ifade ederek şunları kaydetti;" Durum böyle olunca Balkanlar'a ve Balkan savaşlarına ilgisiz kalmam mümkün olmazdı. Araştırmalarım, okuduklarım ve dinlediklerim beni dört müthiş muharebeye götürdü: Plevne, İşkodra, Yanya ve Edirne savunmaları. Burada tekrarlıyorum evet Balkan savaşları büyük bir yenilgidir ama lütfen şunu görelim; en azından bu ünlü savunmalar tarihimizin göğsümüzü gere gere ve haykırarak anlatacağımız anlarıdır. Lütfen Gazi Osman Paşayı, Şükrü Paşayı, Hasan Rıza Paşa'yı ve Esat Paşayı ve onlarla birlikte mücadeleyi son ana kadar sürdüren kılıç arkadaşlarını da unutmayalım. Şunu da unutmayalım; Savaşı kazanırken yapılan kahramanlıklara söyleyecek sözümüz olamaz ama kaybederken, bütün ümit ışıkları söndüğünde, atacak tek mermi, yutacak tekme lokma ekmek kalmadığında komutanlar, subaylar, erler ve sivil halk kahramanca savaşmaya devam ediyorsa o iş başkadır."

Panelde konuşan Edirne Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner Balkan savaşlarının merkezinin Edirne olduğunu ifade ederek yaptığı konuşmasında Balkan Savaşlarının kronolojik bir sunumunu yaptı.

Sanat Tarihçisi ve Arkeolog Hakan Akıncı'da, Balkan halklarının Osmanlı'nın yönetimi altında 500 yıl boyunca barış içerisinde yaşadıklarını, Balkanlara on binin üzerinde Saray, cami, han, hamam, kervansaray, çeşme, medrese, köprüler yaptırdığını Balkanları adeta imar ettiğini ancak Balkan savaşları sonunda bu eserlerden geriye çok az eser kaldığını kaydetti.

Balkan Savaşları Fotoğraf sergisinin de yer aldığı panele, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
Gürkan, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladı
Duvar da, yol da tehlikeli
Gökerküçük’ten tabela tepkisi
Kadripaşa’da ‘afete hazır ol’ eğitimi
Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Edirne Giyim personel arıyor
Öğrencilerden bilim fuarı
“Obezite Kovid-19 için ‘risk faktörü’ oluşturuyor”
“Dolu çiftçiyi vurdu; zarar acilen karşılanmalı”
Tercan: “Ziyaretlerimiz, çalışmalarımız aralıksız sürüyor”
Aksal: ‘Kadınsız 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşamayız’