Doktora şiddet kınandı
ETO Başkanı Prof.Dr. Erkuklu, Edirne Devlet Hastanesi’nde nöbetçi doktorun tekme tokat dövüldüğünü hatırlatıp sağlık sorunlarının şiddetle çözülmeyeceğini vurguladı.
Yayın Tarihi: 05 Kasım 2012, Pazartesi 10:14
Sağlık Haberleri

 Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu, önceki gün Edirne Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde görevli bir nöbetçi doktorun hasta yakınları tarafından darp edilmesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Oda Başkanı Prof. Dr. Gailp Ekuklu, şiddetin Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte sağlık ortamının yapısal bir sorunu olduğunu belirterek sağlık sorunlarının şiddetle çözülemeyeceğini belirtti.

Oda yöneticileri Edirne Tabip Odası Lokali’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Oda Başkanı Prof. Dr. Gailp Ekuklu, hemen hemen her gün ülkenin bir yerlerinde bir sağlık çalışanına saldırı yapıldığını belirti. Son olarak 1 Kasım Perşembe günü Edirne Devlet Hastanesi Acil Servisi’ndeki nöbetçi doktorun tekme tokat dövüldüğünü hatırlatan Ekuklu, doktorun, şiddete rağmen nöbetine devam ettiğini hatırlattı.

 

‘Şiddet, sağlıkta dönüşüm programının ürünü’

 

Sağlık çalışanlarının düşük ücretle gece gündüz çalıştığını ifade eden Ekuklu, “Daha 15 gün önce bir aile hekimi meslektaşımız şiddete uğradı. Doktor arkadaşımızı dövenler aynı gün serbest kaldı. Şiddete uğrayan arkadaşlarımız meslekten soğuduklarını söylüyor. Bir meslektaşımızın çalışma arzusunun kırılması hastalarımızın yararına mı olacaktır? Hekime ve sağlık çalışanlarına şiddet tehlikeli boyuttadır. Ölümle ve sakatlıkla sonuçlanan saldırılar her geçen gün yaygınlaşıyor. Olaylar kontrolden çıkmak üzere. Sağlık Bakanlığı bu manzaraları görmeli ve önemsemeli. Şiddet, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte sağlık ortamının yapısal bir sorunu haline gelmiştir. Siyasilerin, idarecilerin üslubu, yanlış politikaları her geçen gün hekimi ve sağlık çalışanını hedef haline getirmekte. Yetkililer, hekime ve sağlık çalışanına yönelik her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele etmelidir. Sağlık sorunları şiddetle çözülmez” dedi.

Ekuklu ayrıca Türk Tabipler Birliği ve Edirne Tabip Odası olarak süreci yakından takip ettiklerini ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların hak ettiği cezayı alana kadar da takip etmeye devam edeceklerini vurguladı.Ekuklu ayrıca Türk Tabipler Birliği ve Edirne Tabip Odası olarak süreci yakından takip ettiklerini ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların hak ettiği cezayı alana kadar da takip etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pazar yerinde silah konuştu
Edirne varyant virüsle mücadele ediyor
Yenisuiş yıkılıyor
Sınır Beyi’nden pankartlı tepki
PVC’den geri dönüşüm
Trakya’dan BOTAŞ’a ‘dur’ çağrısı!
Gürkan’ın açıklaması Edirne Liselileri mutlu etti
“Umudumuzu 8 Mart’a bağladık”
Ziraat Odası Başkanı’ndan üreticilere uyarı
Parklar geçici olarak kapatıldı
‘Çiftçi Malları Koruma Başkanlıkları zorda’
Milli mücadele ruhu İzmir’e taşındı