Ticareti güdümleyecek tarımsal form
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Yardımcı,“Forumun, Bulgaristan Zagora ile Trakya bölgelerinin arasındaki işbirliği imkânlarının geliştirilmesi, ticaret hacminin artmasına katkı sağlayacak.”
Yayın Tarihi: 05 Kasım 2012, Pazartesi 10:12
Ekonomi Haberleri

 Edirne’de ‘Tarımsal Üretim ve Pazarlama Ortak İşbirliği Forumu’ düzenlenecek. Bulgaristan’ın Stara Zagora Trakia Üniversitesi, Stara Zagora Tahıl Üreticileri Birliği, tarım ürünleri ve hayvan yetiştiriciliği ticareti yapan firmaların katkılarıyla düzenlenecek foruma Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi de bilimsel destek veriyor. Forum, 8 Kasım Perşembe günü saat 14.00’te, Edirne Ticaret Borsası’nda başlayacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yardımcı, forumla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada amaçlarının, Bulgaristan’ın Stara Zagora Bölgesi ile Trakya Bölgesinde sürdürülen bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetleri ile pazarlama altyapısının değerlendirilmesi olduğunu belirtti. Forumun, iki bölge arasındaki işbirliği imkânlarının geliştirilmesi ve son yıllarda olumlu yönde seyreden ticaret hacmini artmasına da katkı sağlayacağını ifade eden Yardımcı, şunları söyledi:

“Türkiye ve Bulgaristan ikili iş ilişkileri bakımından son yıllarda çok büyük gelişmeler kaydetmiştir. 2009 yılında 2,5 milyar dolar olan dış ticaret hacmi, 2010 yılında 3,2 milyar dolar, 2011 yılında ise 4,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ortak coğrafyada yaşıyor olmanın avantajlarını çok daha etkin bir hale getirerek, bunu her iki ülkenin ekonomisinin gelişmesi için kullanma düşüncesindeyiz. Gerek karşılıklı bilgi alışverişi, gerekse işbirliği yapılabilecek sektörlerde birlikte hareket edilmesi, bizlere bu hedeflere ulaşılması için gerekli yolu açacağına inanıyoruz. Konuya ilgi duyan ve iş olanaklarını geliştirmek isteyen meslek mensubu üyelerimiz ile yaptıkları üretimle ticaret hacminde pay sahibi olan üreticilerimizi toplantıda görmek bizleri ziyadesiyle memnun edecektir.”

Forum, 8 Kasım Perşembe günü Edirne Ticaret Borası’nda gerçekleştirilecek.Forum, 8 Kasım Perşembe günü Edirne Ticaret Borası’nda gerçekleştirilecek.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kazada ölenlerin kimlikleri belli oldu
Kırklareli'nde yolcu otobüsün devrildi: 6 ölü, 25 yaralı
“Kırkpınar Bu Yıl İlklere Sahne Oldu”
Tunca Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Herkesin merakı oldu
Hasat ettikleri buğdayı TMO'ya satıyorlar
Yangında 2 hektarlık alan zarar gördü
DOÇEK Istrancalar’da pedal çevirdi
Süloğlu’yu temsil eden güreşçilerden büyük başarı
Başmüftü Aliş’ten  Bozkurt’a Ziyaret
Anızı yakan kişiye para cezası uygulandı
“Babama verdiğim sözü tuttum”