Vali’den deklarasyon baskısı
Vali Duruer, Filibe’de sözde Ermeni soykırımı tanıma deklarasyonunun iptalini istedi, Bulgar basını bu talebi, ‘Vali deklarasyon için bastırıyor’ başlığı ile duyurdu.
Yayın Tarihi: 02 Kasım 2012, Cuma 10:04
Gündem Haberleri

 Edirne Valisi Duruer, Filibe'de sözde Ermeni soykırımı deklarasyonunun iptalini istedi

Bulgar basınından edinilen bilgilere ve Ajans BG’nin haberine göre Edirne Valisi Hasan Duruer, Filibe’ye resmi ziyareti sırasında Vali Zdravko Dimitrov ve Belediye Başkanı İvan Totev’den Belediye Meclisinin daha önce kabul ettiği sözde Ermeni soykırımını tanıma deklarasyonunun iptal edilmesi için epey bir baskı yaptı.

Duruer, Ermeni soykırımı iddialarına yönelik Bulgaristan parlamentosunda bir tanıma yada desteklemenin söz konusu olmadığını ancak Filibe Belediyesi’nin bu konuda soykırım iddiasını tanıyan ve kabul eden bir anlayış içerisinde olmasının anlaşılamaz olduğunu belirterek “size bir sitemimi iletmek isterim. Filibe Belediyesi olarak Belediye Meclisi’nin daha önce kabul ettiği sözde Ermeni soykırımını tanıma deklarasyonunun iptal edilmesini istiyorum”dedi.

Duruer’in talebi karşısında Filibe Valisi ve Belediye Başkanı suskun kaldı. Vali Zdravko Dimitrov daha sonra yaptığı açıklamada “Kim kabul ettiyse o iptal etsin, bu konu gündemimizde yok” dedi.

 

Bulgar basını:‘Vali  bastırıyor’

 

Bulgar basını, Duruer'in talebini 'Vali deklarasyon için bastırıyor' başlığıyla duyururken, Filibe'de çok sayıda Ermeni kökenli vatandaşın yaşadığını ve Belediye Meclisindeki üyelerin sözkonusu deklarasyonun iptali için olumlu oy kullanmalarının zor olduğunu kaydediyor.

Öte yandan Edirne Valiliğinden yapılan açıklamada da Edirne ve Filibe arasında yapılabilecek ortak çalışmaların masaya yatırıldığı bildirildi.

 

Türk öğrencilerin durumu

 

Özellikle her iki şehrin üniversite ve tarih şehri olmasından dolayı ortak birçok noktası olduğuna dikkat çeken Vali Dimitrov Filibe Üniversitesinin Türk öğrenciler tarafından tanınan ve bilinen bir üniversite olduğunu ancak Türkiye tarafından mezuniyet diplomalarının tanınmamasının büyük sıkıntı yarattığını ve bu konunun bir an önce görüşülerek sonuca bağlanmasını istedi.

Bu arada konuşan Belediye Başkanı İvan Totev Edirne’yi çok iyi bildiklerini ve sürekli olarak geldiklerini belirtti. Totev, işbirliği konusunda bazı çalışmaları olduğunu ve bu kapsamda emekli derneklerine üye olan belli yaştaki insanları belirli günlerde Edirne’ye otobüslerle gönderdiklerini belirterek “ Edirne’de de böyle yaşlıların olduğu dernekler varsa onların da Filibe’ye gönderilmesini istiyoruz. Karşılıklı turizm çok önemli” dedi.

 

‘Çözüm aşamasında takipçi olacağız’

 

Vali Duruer de, öncelikle Üniversite diplomaları konusunda konuya vakıf olduklarını belirterek ilgili yerlere bu sorunu tekrar ileteceklerini ve çözüm aşamasında takipçisi olacağını kaydetti.

Duruer “Her şeyden önce bizim kapılarımız açık. İstediğiniz zaman gelebilirsiniz. Spor,kültür ve sanat alanlarında karşılıklı vatandaşlarımızın gidip gelmesi ve öğrencilerimizin gidip gelmeleri çok önemli. Ancak en büyük sorun vize, siz vizeleri kaldırın çok sayıda vatandaşımız ülkenize gelecektir”diye ifade etti.

Ziyaret sonunda her iki Vali ve belediye başkanı verilen karşılıklı hediyelerin ardından bu tip görüşmelerin karşılıklı ve daha sık yapılması temennisi ile Valilik makamından ayrıldılar.

Filibe Valiliğindeki temasların ardından, Muradiye (Cuma) Camisini ziyaret ederek, incelemelerde bulunan Vali Duruer, Filibe Bölge Müftüsü Osman Hidayet Hilmi ile görüşerek bilgi aldı.

Vali Duruer ve beraberindeki heyet, daha sonra Osmanlı döneminden kalma tarih ve kültür eseri olan İmaret Camii, Taşköprü Camii, Müslüman Mezarlığını ve Çifte Hamam'ı ziyaret ettiler.

Türk heyet içerisinde Osmanlı dönemine ait yapılarında bulunduğu eski Filibe bölgesini gezdi.

Edirne Valisi Hasan Duruer ve beraberindeki heyet son olarak Asenovgrad'taki Tekno – Aktaş isimli Türk tesisini ziyaret etti.

Vali Duruer’in Filibe heyetinde Başkonsolosu Şener Cebeci, Enez Kaymakamı, Edirne Vakıflar Genel Müdürü, Bölge Sağlık Müdürü ve Edirne Valiliği Kültür ve Turizm Müdürü yer aldı.Vali Duruer’in Filibe heyetinde Başkonsolosu Şener Cebeci, Enez Kaymakamı, Edirne Vakıflar Genel Müdürü, Bölge Sağlık Müdürü ve Edirne Valiliği Kültür ve Turizm Müdürü yer aldı.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Tavuk Ormanı'nda 72 kuş türü bulunuyor
Milletvekili Yazgan’dan Edirnelilere ilk mesaj
OSB Yönetim Kurulu toplandı
Belediye mücadeleye başladı
Temiz bir çevre ve doğa için etkinlik yaptılar
Öğrencilerin konserlerine tam not
Çalılık alanda parçalanmış ceset bulundu
Saadet Partisi’nden “Dünya Çevre Günü” Mesajı
Edirne’de kaçakçılık operasyonu
Balkan Tohumcular Birliği kuruldu
Yarışmanın birincisi 2 gecelik tatil kazandı
Edirne OSB’ye cami yapılıyor