Trakya’nın kurtuluş ayı
Trakya’nın düşman işgalinden kurtuluş ayı olarak da bilinen Kasım, bugün Çorlu ve Silivri’nin kurtuluş töreniyle başlıyor, Lalapaşa’nınkiyle sona eriyor.
Yayın Tarihi: 01 Kasım 2012, Perşembe 09:50
Gündem Haberleri
Soğuk havaların habercisi olarak bilinen Kasım ayı; aynı zamanda Trakya için de kurtuluş ayıdır. Trakya'nın düşman işgalinden kurtuluş törenleri, il ve ilçelerde bir biri ardına bu ayda coşkuyla kutlanıyor.
Bugün Çorlu ve Silivri'nin kurtuluşu ile başlayan kurtuluş törenleri dizisi, 27 Kasım'da Lalapaşa'nın kurtuluşu ile son bulacak.
Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yönettiği Kurtuluş Savaşı'nda büyük kahramanlıklar gösteren Türk Ordusu, süngü gücüyle düşmanı bu topraklardan atmış, bugünkü nesle güzel bir vatan bırakmıştır.
Adım adım, düşman çizmesi altından kurtarılan Trakya'nın il ve ilçeleri, bu mutlu günlerin yıldönümlerini kutlamak için bir araya gelip coşkulu törenler düzenliyorlar.
Trakya’da ilk kutlamalar, 1 Kasım’da, yani bugün Tekirdağ’ın Çorlu ve İstanbul’un Silivri ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluş törenleriyle başlıyor.
 
İl ve ilçelerin kurtuluş tarihleri
 
2 Kasım’da Muratlı, Vize ve Kıyıköy, düzenlenen törenlerle kurtuluş gününü, coşkulu bir biçimde kutlayacak.
Trakya'nın diğer il ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluş tarihleri ise şöyle:
Malkara, Pınarhisar 7 Kasım, Lüleburgaz 8 Kasım, Kırklareli ve Babaeski 9 Kasım, Tekirdağ 13 Kasım, Malkara ve Hayrabolu 14 Kasım, Şarköy 17 Kasım, Uzunköprü 18 Kasım, Keşan ve Meriç 19 Kasım, Süloğlu 22 Kasım, Enez ve Havsa 23 Kasım, Edirne 25 Kasım, Gelibolu, Eceabat ve Maydos 26 Kasım.
Ve kurtuluşunu parlak törenlerle, en son kutlayacak Trakya'nın ve Edirne'nin ilçesi Lalapaşa olacak. 27 Kasım'da gerçekleştirilecek törenlerde Lalapaşa, bir bakıma Trakya'nın tamamının kurtuluşunu müjdelemiş olacak.
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yumurta zammına tepki
Edirne Kırmızısı Doğduğu Topraklara Geri Döndü
KYK İddiası Asılsız Çıktı
Cin: “Aile işletmeleri bitirildi”
Devletten çeltiğin tonuna bin lira daha
Çeltik ambarı İpsala Ovası'nda çeltik hasadı etkinliği
“Süt Konseyi işlevini yitirmiştir ve kapatılmalıdır”
ÇKS’de son başvuru 31 Aralık
“Sofralardaki yangın sansürle kapanmaz”
Büyük Sinagog caz sanatçılarını ağırlayacak
“Vatandaşın giderleri artarken bankaların gelirleri artıyor!”
Kayıcı Rektör Tabakoğlu’na kitap takdim etti