‘Rengârenk’in karşılığını aldılar
Yayın Tarihi: 21 Eylül 2017, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne Rotary Kulübü öncülüğünde dezavantajlı kadınlara yönelik hayata geçirilen "Rengârenk" projesi kapsamında kilim dokuma kursunu başarıyla tamamlayan 21 kadın sertifikalarını aldı. Kaybolmaya yüz tutmuş bir mesleği öğrenmenin mutluluğunu yaşayan kadınlar iş sahası talebinde bulunurken Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, toplum kalkınmasında en önemli unsur kadınların olduğunu belirterek, desteklerinin süreceğini söyledi.

Edirne Rotary Kulübü Derneği, Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma, Dayanışma ve Kalkınma Derneği ve Edirne Sanayici İş Adamları Derneği ortaklığında, Avrupa Birliği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mali Yardımlar Dairesinin "Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi" hibe programı kapsamında hayata geçirilen "Rengârenk" projesinin kilim kursu bölümü gerçekleşen piknik etkinliğiyle sona erdi.

Tunca Nehri kenarındaki bir tesiste gerçekleşen etkinliğe, Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı, Rotary Kulubü üyeleri ve kursiyerle katıldı.

 

Kadın iş gücüne dikkat çekti

Etkinlikte konuşan Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, kadınların toplumların kalkınmasında önemli unsurlardan olduğunu belirterek kadın istihdamının arttırılmasına yönelik yapılan projelerin her zaman destekçisi olduklarını söyledi.

Projenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ifade eden Güler, “Toplum kalkınmasında en önemli unsur kadınlarımızın iş gücüne katılmasıdır. Özellikle kadınlarımızın toplum yaşamına ve iş yaşamına katılmasını önemsiyorum. Bu tür AB projelerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi için çaba sarf etmeliyiz. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Bu projelerin Edirne'mizin sosyo-ekonomik hayatına pozitif katkılar yapmasını diliyorum. Kurs kapsamında kaliteli ürünler elde edilmiş. Kadınlarımızın kursu zevkle ve başarıyla tamamladığını görüyorum ve onları tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

 

Başarılı bir proje

Edirne Rotary Kulubü Başkanı İsmail Bilgi ise proje kapsamında 21 kadınının kilim dokumacılığı ve çeşitli alanlarda 1 yıl boyunca eğitim gördüğünü belirtti.

Projenin kadınlara yeni bir iş olanağı sunduğunu ifade eden Bilgi, "Çul kilim dokuma kursu alan kadınlarımız Edirne'ye özgü bir zanaatı yeniden canlandırdı. Kadınlarımız usta ellerden eğitim aldı. Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma, Dayanışma ve Kalkınma Derneği ve Edirne Sanayici İş Adamları Derneği ortaklığında yaptığımız projede emekleri geçen herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da projenin kadınlara önemli katkılar sağladığını belirterek belediye olarak her zaman bu tür projelerini destekçisi olacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi. Gökhan Zobar

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Edirneli kredi kartını seviyor
‘Bunu onun memurları da söylüyor’
Meslek lisesi 3D kursuyla fark yaratacak
 “Bitcoin ödeme aracı olarak paradır”
Müdür Kurt’tan uyuşturucu uyarısı
Her 4 karttan 1’i Troy logolu
 ‘Yunan halkı Miçotakis gibi düşünmüyor’
Komşuya takvimle jest
Küçük kalpleriyle büyük sevgi paylaştılar
Atlar yaya gecidini kullandı
“Kentlinin taleplerine yanıt alınamadı”
Şensever’den desen yarışması