Savaş ve zam karşıtı eylem
Fırtına, “Zaman, ekmeğimizi çalanlara ‘dur’ deme zamanıdır! Zaman, AKP’nin savaşçı politikalarına karşı ülkede barış, bölgede barış çığlığını yükseltmenin zamanıdır!”
Yayın Tarihi: 22 Ekim 2012, Pazartesi 10:36
Gündem Haberleri

Edirne'de bir grup siyasi parti, sendika ve Sivil Toplum Kuruluşu, zam ve savaş karşıtı eylemde bir araya geldi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB), Edirne'de "Savaşa ve zamma hayır" protestosu düzenledi. CHP, ÖDP ve TKP gibi siyasi partilerin yanı sıra sendika ve bazı sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği eylemde hükümetin ekonomi ve dış politikada izlediği yol eleştirildi.

Saat 14.00'te Edirne Belediye Başkanlığı binası önünde toplanan eylemciler, sloganlar atarak Saraçlar Caddesi'ne yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasını okuyan KESK Edirne Şubeler Platformu adına Dönem Sözcüsü Ayhan Fırtına, ülkenin derin bir karanlığa itildiğini belirtti.

 

Emekçilerin haklarını yok etmeye çalışıyorlar

 

Açıklaması sloganlarla bölünen Fırtına, “Bizler biliyoruz ki işsizlik, yoksulluk, hayat pahalılığı ve giderek daraltılan özgürlük ve demokrasi alanı, ülkeyi yönetenlerin sınıfsal ve politik tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Onlar tercihlerini iç ve dış sermaye çevrelerinden, güç odaklarından, yolsuzluk ve yoksulluk düzeninden beslenenlerden ve emperyalist paylaşım savaşlarından yana kullanıyorlar.” dedi ve şunları kaydetti:

“Kuşkusuz tüm bu talana ve savaş hırsına dur diyecek bizlerin de gücünün farkındalar. Farkındalar ve endişeliler. Bu nedenle daha saldırganlar. Bugün emek ve demokrasi güçlerine yönelen saldırı okları aslında emekçi sınıfın direnme güçlerine ve örgütlenme haklarına yöneltilmiş oklardır. Emekçilerin sendikal haklarını yok etmeye yönelen bu saldırılar, nasıl ki KESK’i devre dışı bırakmayı hedefleyen sahte sendikalar yasası ile hayata geçirildiyse, şimdi de Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu tasarısı ile DİSK’i hedefine koymaktadır. Saldırganlıklarını günden güne arttıranlar unutmasınlar ki, onlar ne kadar bizleri sindirmekte kararlıysa, bizler de sonuna kadar direnmeye, sömürüsüz, eşit ve insanca yaşam koşullarının olduğu bir dünya için mücadele etmeye o kadar kararlıyız. Yılmayacağız ve susmayacağız.

Adaletsizliğe, haksızlığa, işsizliğe, pahalılık ve yoksulluğa karşı ezilenlerin, haksızlığa uğrayanların sesi artık bir çığlığa dönüşmektedir.

Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak, emekçilerin ve daha da yoksullaştırılan halkların sesi olmaya, insanca yaşam için insanca ücretlerin olduğu ve ülke kaynaklarının halkın yararına kullanıldığı, eşit ve adil bir ülke için, şimdi sesimizi daha da fazla yükseltmeye kararlıyız!

Savaş çığırtkanlığı yapanlara inat, ülkede, bölgede ve dünyada barış için, kardeşlik ve özgürce bir arada yaşamak için, şimdi her zamankinden daha fazla mücadele etmeye kararlıyız! Bu kararlılığımızda Suriye’de emperyalist müdahaleye ‘hayır’ diyoruz!

Zaman, ekmeğimizi ve geleceğimizi çalanlara artık ‘dur’ deme zamanıdır! Zaman, emperyalist müdahalelere ve AKP’nin içeride ve dışarıda savaşçı politikalarına karşı ülkede barış, bölgede barış çığlığını yükseltmenin zamanıdır!”

Basın açıklamasının ardından eylemciler uzun süre hükümet aleyhine slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”