Gümrükten ‘kurban eti’ uyarısı
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yalçın, Yunanistan'daki son krizin, komşu ziyaretlerini de azalttığını belirttirken bu arada ”kurban eti” uyarısında bulundu.
Yayın Tarihi: 19 Ekim 2012, Cuma 10:07
Gündem Haberleri

 Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, geçen yılla kıyaslandığında Yunanistan'dan Türkiye'ye giriş yapan yolcu ve araç sayılarında düşüş olduğunu söyledi.

Yalçın, Kapıkule Sınır Kapısı toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Temmuz ve Ağustos aylarında büyük bir yoğunluğun yaşandığı sınır kapılarında sorunsuz bir gurbetçi sezonu geçirdiklerini anlattı.

Geçen yılla göre istatistikler incelendiğinde, Yunanistan'dan Türkiye'ye gelen araç ve yolcu sayısında azalmanın dikkati çektiğini ifade eden Yalçın, bu yılın 9 ayında bölge müdürlüklerine bağlı kapılardan 1 milyon 227 bin aracın giriş çıkış yaptığını kaydetti.

Yalçın, bunların da yüzde 55'inin Kapıkule Sınır Kapısı'nı kullandığını vurgulayarak, "2011 yılıyla kıyasladığımızda Bulgar kapılarından giriş - çıkış yapan araç sayılarında bir değişiklik yok. Yunanistan kapılarına baktığımızda giriş - çıkışlarda yüzde 7'lik bir düşüş var, bu düşüş ekonomik krizden kaynaklanıyor olabilir. Yolcu bazında da Yunanistan'dan gelenlerde yüzde 9'luk bir azalış görülüyor" diye konuştu.

 

-"Uyuşturucu yakalanışında % 100 artış"

 

Bu yılın 9 ayında Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nün sorumluluk alanlarındaki sınır kapılarında uyuşturucu kaçakçılığına yönelik 28 operasyon gerçekleştirildiğini belirten Yalçın, kaçakçıların uyuşturucu kaçırma yöntemlerinin gümrük muhafaza ekiplerince deşifre edildiğini vurguladı.

Yalçın, geçen yılla kıyasla uyuşturucu yakalama oranlarında yüzde 100'lük bir artışın yaşandığını dile getirerek, sorumluluk alanlarındaki sınır kapılarında şu ana kadar 944 kilogram uyuşturucu maddenin ele geçirildiğini bildirdi.

Söz konusu miktarın bu yıl 1 tonu geçeceğini tahmin ettiklerini ifade eden Yalçın, geçen yıl 411 kilogram uyuşturucu ele geçirildiğini söyledi.

Ele geçirilen miktarın geçen yıla göre yüzde 100'ün üzerinde olduğuna dikkati çeken Yalçın, "Biz yakalayacağız, onlar kaçırmaya çalışacak. Bir taraftan da endişeliyim, neye güvenip bu kadar yakalamaya karşı hala geliyorlar. Hala gözden kaçırdıklarımız da var demek ki rehavete kapılmadan dersimizi de alıyoruz. Bunlara dünyanın parası yatırılıyor. Uyuşturucu baronlarıyla uğraşıyoruz, kendileriyle tanışamadık ama mallarını görüyoruz" ifadesini kullandı.

 

‘Kurban eti’ uyarısı-

 

Bulgaristan ve Yunanistan'da kurban kesecek vatandaşlara yönelik uyarılarda da bulunan Yalçın, kurallara uygun getirilmeyen etlerin yurda sokulmayacağını ve imha edileceğini vurguladı.

Yolcuların yurt dışında 3 gün kalmak şartıyla fenni usullere göre kapatılmış, vakumlu ambalajlarda en fazla 5 kilograma kadar et, pastırma, sucuk veya kavurma getirebileceği kaydedilen açıklamada, "Kurban Bayramı nedeniyle farklı uygulama yapılmayacak olup, açıkta getirilen, fenni usullere göre kapatılmamış etlere, kesinlikle müsaade edilmeyecektir" ifadelerine yer verildi.

Bundan önceki Kurban Bayramlarında, özellikle çift pasaport sahipleri Bulgaristan’a gidip kurbanını kestikten sonra gerekli hijyene uymadan etleri Türkiye’ye getirmeye kalkışıp bu konuda zorluklarla karşılaşıyordu.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”