‘Toprağını hor gören, yarınını zor görür’
Edirne TEMA İl Temsilcisi Rıza Gündüz, “Toprağını hor gören, yarınını zor görür.” dedi.
Yayın Tarihi: 18 Ekim 2012, Perşembe 10:09
Gündem Haberleri

 Gündüz, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak, “Bugün 16 Ekim 2012 Dünya Gıda Günü ve FAO’nun verilerine göre dünya genelinde 1 milyar insan kronik açlık çekiyor. Her gün on binden fazla insan açlıktan ölüyor.” bilgisini verdi.

Gündüz, “Eski ve iyi bilinen bir kızılderili atasözü vardır, sık sık tekrar edilir: ‘Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde…’ der ve yaşamı yok eden, doğal varlıkların önemini ve değerini  görmezden gelen, insanlığın devamı için zorunlu olan toprağı ve suyu kaybeden toplumların yok olmaya mahkum olduklarını hatırlatır. İşte o zaman, paranın yenilecek birşey olmadığını anladığımız gün gelmiştir.” Dedi ve şunları kaydetti:

“Dünyamızın ve ülkemizin böyle kötü günler görmemesi için TEMA Vakfı olarak 20 yıldır çaba sarfediyoruz. Doğal varlıklarımızı, toprağımızı ve suyumuzu bir daha geri dönmeyecek şekilde kaybetmemek için halkımızın desteğiyle mücadele ediyoruz.

Biliyoruz ki toprağını ve suyunu yok eden bir toplum gıdasını üretemez. Ülkemizin ve dünyanın açlığa mahkum olmaması, gelecek nesillerin de en az bizim kadar kaliteli ve güvenli, yeterli miktarda gıdaya ulaşabilmesini sağlamak, hepimizin en büyük ve en önemli ödevi.

Bugün 16 Ekim 2012 Dünya Gıda Günü ve FAO’nun verilerine göre dünya genelinde 1 milyar insan kronik açlık çekiyor. Her gün on binden fazla insan açlıktan ölüyor.

TEMA Vakfı, sizlerin de desteğiyle bu doğrultuda mücadelesine devam edecek. Hem doğamızı korumanın, hem açlıkla mücadele etmenin, hem de kaliteli ve güvenli gıdaya ulaşmanın sadece tek yolu olduğunun bilincindeyiz. Doğayla bütünleşik ve sürdürülebilir yaşama sahip çıkan bir dünya ve ülkeye ulaşmak için yapmamız gerekenler belli. Hemen harekete geçmemizin önünde bir engel yok.”

“Toprağımızı ve suyumuzu ne pahasına olursa olsun koruyalım, geliştirelim.” diyen Gündüz, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Ata yadigarı tohumlarımıza sahip çıkalım. Bu yılki Dünya Gıda Günü’nün de konusu olan, köylülerimize, çiftçilerimize, üretici birliklerimize hak ettikleri değeri verelim. “Daha fazlasına sahip olmak” hırsımızı bir kenara koyup, sürdürülebiilir yaşamı hedefleyelim.

Kızılderi atasözü paranın yenmeyeceğine işaret ederken, bizim atalarımız da ‘Toprağını Hor Gören Yarınını Zor Görür’ diyerek yaşamın devamlılığını doğal varlıklara borçlu olduğumuzu hatırlatıyor.

Toprak yoksa gıda yok. Su yoksa gıda yok. Gıda yoksa, yaşam yok. Yaşamı koruyalım. “

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”